Dieta ludzi bogatych czyli co robić żeby długo żyć

Starożytni Grecy nie tylko stworzyli filozofię i literaturę europejską, ale również dietetykę i kuchnię. Do V w. p.n.e. ich sposób odżywiania był prosty i dość skromny, natomiast od czasów Peryklesa, do diety zaczęto przywiązywać znacznie większą wagę. Kucharz zajmował wówczas bardzo istotną pozycję w społeczeństwie, a przekonanie o tym, że pożywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie – stało się motywacją do rozważnego komponowania posiłków.

Proste dania i mało mięsa to sposób na zdrowie

Dzisiaj większość produktów, jakie możesz kupić w sklepach, posiada cały szereg składników, w tym – konserwantów, barwników i aromatów. Kiedy przygotowujesz jakąś potrawę, zwykle wykorzystujesz wiele komponentów, łącznie z sosami, mieszankami przypraw i dodatkami „extra”. Pomyśl, że jeśli nie dodałabyś do obiadu tłustego sosu lub majonezu do sałatki, zaoszczędziłabyś na jego kaloryczności.

Potrawy starożytnych nie były tak skomplikowane jak współczesne. Greczynki przyrządzały posiłki na bazie jednego lub kilku świeżych produktów. Mięso jadano rzadko, na co dzień na stołach gościły produkty roślinne i ryby. Rozgotowany jęczmień z przyprawami lub podpłomykowe pieczywo – stanowiły jedne z najpopularniejszych dań. Bogatsi mogli sobie pozwolić na ryby. Pieczono je na ogniu lub rozpalonym piecu, wcześniej doprawiając kuminem i rutą. Niekiedy prostota w kuchni okazuje się znacznie lepsza od kulinarnych wariacji.

Dieta grecka - dieta bogów
Dieta grecka – dieta bogów

Warzywa i owoce, czyli skarby natury

Zarówno owoce, jak i warzywa stanowiły nieodłączne składniki kuchni starożytnych Greków. Winogrona, figi, suszone daktyle, migdały i orzechy często jadano na śniadanie, razem z chlebem i miodem. Świeże owoce i bakalie, dzięki zawartości cukru, dostarczają energii, dlatego warto je jeść z rana.

Grecy chętnie raczyli się warzywami kapustnymi i strączkowymi. Soczewica, fasola i bób, nie dość, że zawierają sporo białka i błonnika, to również zaspokajają głód na długi czas. Gotowano je do miękkości, dodawano przypraw (bazylia, koper, cząber, lubczyk) oraz oliwy i podawano z pieczywem.

Obowiązkowy dodatek: oliwa z oliwek

Oliwę stosowano często i w dużych ilościach, nie tylko w kuchni. Służyła ona również jako kosmetyk, baza perfum i środek czyszczący. Dziś dobrze wiemy, jak cennym składnikiem w codziennej diecie jest oliwa extra vergine. Zawiera ona kwasy tłuszczowe Omega-3, które wpływają korzystnie na serce, mózg i skórę.

W oliwie maczano kawałki pieczywa, jak również polewano nią warzywa. Dodawano oliwę również do mięs. Żadna uczta nie obyłaby się bez tego zdrowego dodatku, co więcej – nawet codzienne posiłki trudno było sobie wyobrazić bez oliwy.

Wino na poprawę trawienia


Wino pijano codziennie, jednak zawsze rozcieńczano je wodą, dlatego napój nie miał dużej zawartości alkoholu. Miało to bardzo korzystny wpływ na trawienie. Niewielkie ilości wytrawnego wina, pitego codziennie, wspomagają metabolizm, zapobiegając tym samym przyrostowi wagi. Tradycja picia lekkiego alkoholu do kolacji jest ciągle żywa wśród mieszkańców Południowej Europy. Francuzi, Włosi czy Hiszpanie nie wyobrażają sobie wieczornego posiłku bez lampki wina. Co warto podkreślić, działa ono dobroczynnie nie tylko na trawienie, ale również na układ krążenia.

Sery i jajka na wzmocnienie

Starożytni nie stronili od nabiału. Już w dawnych czasach znane były techniki wytwarzania serów! Kuchnia Greków, choć bazowała na chlebie, warzywach i oliwie, zawierała też sporo produktów bogatych w białko. Jajka i sery były cennym źródłem energii potrzebnej do pracy. Proteiny wpływały korzystnie na budowę mięśni i na odporność. Jeśli mamy brać przykład ze starożytnych, pamiętajmy o włączeniu do codziennej diety przetworów mlecznych i jaj. Pomagają one spalić tłuszcz, a także odżywiają nasz mózg.

Antyczne zboża – Twój lepszy wybór

Zamiast pszenicy, sięgnij po tzw. „antyczne zboża”. Należą do nich: jęczmień, farro, kamut, proso, amarantus i orkisz. Te zboża na pewno nie przysporzą Ci dodatkowych kilogramów. Dodadzą jednak siły i energii na cały dzień. Zboża każdego dnia gościły na talerzach Greków, bowiem były zdrowe, sycące i stosunkowo tanie. Możesz się na nich wzorować i przygotowywać kasze z warzywami i oliwą lub zrobić smaczne placki z płatków orkiszowych i fasoli. Jaglanka na śniadanie będzie znacznie lepszym wyborem niż tosty z dżemem czy naleśniki z Nutellą.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!