Łąka kwietna – pomysł na dużą przestrzeń w ogrodzie
Niektórzy zastanawiają się jak zagospodarować dużą przestrzeń w ogrodzie, gdy nie chce się przygotowywać typowego trawnika, o który trzeba dbać, nawozić, podlewać, kosić. Doskonałą alternatywą w takiej sytuacji będą łąki kwietne.
To opcja, w ramach której czynności pielęgnacyjne będą ograniczone do minimum, dzięki czemu można zaoszczędzić czas i pieniądze. Dodatkowo łąka kwietna to również taka propozycja, która daje okazję do tego, by uzyskać przyrodniczą różnorodność i wprowadzić do ogrodu taki element, który będzie się prezentował efektownie. Z tego wpisu dowiecie się jak założyć łąkę kwietną i w jaki sposób ją pielęgnować.
Czym jest łąka kwietna?
Wydaje się, że już sama nazwa nam zdradza co to takiego – łąka, która kwitnie. A jeśli powiemy wprost można określić ją jako mieszankę ładnie prezentujących się chwastów. W zależności od tego jaka mieszanka nasion zostanie zastosowana można uzyskać łąkę, która będzie miała różne gatunki roślin i będą one kwitnąć od maja do października. Tak naprawdę łąka będzie więc kolorowa od wiosny do jesieni. To co ewentualnie można będzie różnicować to jej wysokość, Mieszanka może składać się z roślin, które mają 10cm, a może mieć takie, które osiągną nawet pół metra wysokości. Zobacz również: maty wiklinowe
Gdzie można wykonać łąkę kwietną?
Można powiedzieć, że łąka kwietna to rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie wszędzie, zarówno w luźnych założeniach ogrodowych jak i w przestrzeniach miejskich, gdzie możemy mówić o pewnym zagospodarowaniu terenu. Świetnie sprawdzają się na terenach wiejskich, w prywatnych ogrodach przydomowych. Naturalna forma sprawia, że łąka kwietna może się dobrze wpisywać w każdy krajobraz.
Jaką łąkę kwietną należy wybrać?
Dostępne obecnie na rynku propozycje to zróżnicowane mieszanki, w ramach których powstają łąki kwietne. Mieszanki te są zróżnicowane i to co je między sobą różni to okres kwitnienia, tonacja kolorystyczna, wysokość roślin. Warto więc zapoznać się z dostępnymi produktami, by wybrać taką mieszankę, która najlepiej odpowiadać będzie oczekiwaniom. Dostępne mieszanki zakładają również to w jaki sposób łąka kwietna będzie umiejscowiona, jakie stanowisko otrzyma jeśli chodzi o nasłonecznienie.
Jak założyć łąkę kwietną?
Teren, na którym ma być założona łąka kwietna powinien być przygotowany tak samo jak przygotowuje się glebę pod trawnik, powinna więc być zaorana. Należy zadbać o bronowanie albo ręczne rozdrobnienie gleby, w której pojawią się nasiona. Po przygotowaniu warto odczekać 2 tygodnie, aż pojawią się chwasty, które będzie można usunąć chemicznie bądź mechanicznie. Po tym można dokonywać wysiewania. Ziemia może być uzupełniona ziemią ogrodniczą z piaskiem i gliną. W przypadku łąk kwietnych mają one zróżnicowane mieszanki roślin, dlatego kiełkowanie najczęściej nie będzie równomierne. Zazwyczaj są to mieszanki, które kwitną od wiosny do jesieni, dlatego wysiewanie powinno mieć miejsce wiosną.
Jak pielęgnować łąkę kwietną?
Łąka kwietna ma nam gwarantować minimum zaangażowania w jej pielęgnacje. Dlatego tak jak zostało wskazane są tam gatunki, które nie będą szczególnie wymagające, nie wymagają urodzajnej ziemi czy nawożenia. Z zasady łąki takiej się nie kosi, dokonuje się to raz w roku po zakończeniu kwitnienia, albo wiosną nim się ono rozpocznie. Większość roślin jest jednorocznych, jednak mogą ponownie odżyć po skoszeniu. Natomiast po kilku latach na pewno pojawi się konieczność dosiewania mieszanki, by utrzymać wygląd łąki. W trakcie wysiewania łąki należy zadbać o zastosowanie się do zaleceń producenta co do ilości mieszanki na konkretną powierzchnię. Nadmiar nasion nie będzie służyć prawidłowemu wzrostowi łąki. Odpowiednio wysiana łąka kwietna to świetne rozwiązanie, które ma charakter ekologiczny i również z tego względu warto się na nią decydować.