Jesienne rośliny samosiewne
Jesień to pora roku, która powoli kończy sezon w ogrodzie. Zazwyczaj kojarzy się z czasem, w którym ogrodnicy mają pełne ręce pracy, aby przygotować ogród do zimowania. W okresie od września do początków listopada ogrody kojarzą się raczej z smutnym obrazem. Nic bardziej mylnego. Jesienny ogród może być równie piękny, co ten w pełni sezonu. Należy tylko wiedzieć, które rośliny w tym czasie kwitną. Niektóre z roślin późno kwitnących rozmnażają się samodzielnie, nie trzeba więc pamiętać o ich wysianiu.
Najważniejsze zalety samosiejek
Mówiąc o korzyściach z posiadania roślin, które same się wysiewają trzeba na samym początku zaznaczyć, że oszczędzamy czas. Wiele roślin wymaga wysadzania na zimę i wsadzania wiosną lub latem do gruntu. Problemem może być zapewnienie miejsca do zimowania takim roślinom, jeśli nie posiadamy ciemnej i chłodnej piwnicy. W przypadku tych roślin nie musimy robić rozsad, ani pikować siewek. Kolejną zaletą jest koszt wysiewu. Wystarczy jednorazowa inwestycja w rośliny, aby długo cieszyć się pięknymi kwiatami w ogrodzie. Zebrane nasiona można wysiewać na nowe rabaty lub obdarowywać znajomych. Samosiejki posiadają jedną cechę szczególną, o której warto wspomnieć. Mogą różnić się od rośliny matecznej, mieć inną barwę, a czasem nawet kształt płatków kwiatowych. Dla niektórych może być to duża zaleta, a dla innych wada.
Co zrobić, aby kwiaty same się rozsiewały?
Jesienne rośliny produkujące nasiona wymagają pozostawienia kwiatostanów, aż do wysiania się nasion. Nie można więc wcześniej wyrywać ich, kosić i niszczyć. Dopiero po opadnięciu dojrzałych nasion, możemy zebrać resztki roślinne. Podłoże, na które zrzucane są nasiona powinno być wolne od chwastów, zapewni to lepsze kiełkowanie nasion w kolejnym roku.
Portrety jesiennych roślin samosiewnych
- Aster chiński to roślina jednoroczna, jest swego rodzaju symbolem jesieni w ogrodzie. Doskonale sprawdza się w kompozycjach z trawami. Kwiaty występują w różnych kolorach, mogą różnić się również budową koszyczków. Występują w trzech grupach (astry pojedyncze, rurkowe i języczkowe). Rośliny kwitną aż do pierwszych przymrozków. Tworzą samosiewki, ale nasiona można zbierać i wysiewać na wiosnę.
- Kosmos podwójnie pierzasty to piękna i mało wymagająca roślina, która kwitnie do późnej jesieni. Jej wysokość może przekraczać metr, dlatego często sadzi się ją jako tło dla mniejszych roślin. Występuje w różnych odcieniach różu i fioletu. Duże kwiaty są bardzo trwałe i budową typowe dla rodziny astrowatych (zewnętrzne języczkowe, środkowe rurkowe). Na uwagę zasługują również delikatne i pierzaste liście, które nadają roślinie uroku. Kosmos jest niewymagający, rośnie najpiękniej w słońcu, na przepuszczalnej glebie. Roślina wysiewa się samodzielnie pod koniec października.
- Dziwaczek wielobarwny – nazwa tej rośliny nie jest przypadkowa, gatunek tworzy na jednej roślinie kwiaty w różnym kolorze. Roślina ta najpiękniej wygląda wieczorem, kiedy to lejkowate kwiaty maksymalnie otwierają się. W naszym klimacie dziwaczek traktowany jest jako jednoroczna. Jesienią jednak można wykopać bulwiaste korzenie i przezimować je w suchym i chłodnym miejscu. Roślina po przekwitnięciu wytwarza duże, czarne nasiona. W kolejnym roku z nasion kiełkują siewki, które kwitną pod koniec lata.
- Aksamitki – te kwiaty znane są wszystkim, ale nie każdy wie, że potrafią rozmnożyć się same. Spotykane najczęściej w barwie żółtej lub pomarańczowej. Charakteryzują się intensywnym zapachem i długim okresem kwitnienia. Te proste w uprawie rośliny mogą mieć różną wysokość docelową oraz budowę kwiatostanów, co sprzyja uzyskiwaniu pięknych kompozycji na rabatach.