Jesienne rośliny samosiewne

Jesień to pora roku, która powoli kończy sezon w ogrodzie. Zazwyczaj kojarzy się z czasem, w którym ogrodnicy mają pełne ręce pracy, aby przygotować ogród do zimowania. W okresie od września do początków listopada ogrody kojarzą się raczej z smutnym obrazem. Nic bardziej mylnego. Jesienny ogród może być równie piękny, co ten w pełni sezonu. Należy tylko wiedzieć, które rośliny w tym czasie kwitną. Niektóre z roślin późno kwitnących rozmnażają się samodzielnie, nie trzeba więc pamiętać o ich wysianiu.

Najważniejsze zalety samosiejek

Mówiąc o korzyściach z posiadania roślin, które same się wysiewają trzeba na samym początku zaznaczyć, że oszczędzamy czas. Wiele roślin wymaga wysadzania na zimę i wsadzania wiosną lub latem do gruntu. Problemem może być zapewnienie miejsca do zimowania takim roślinom, jeśli nie posiadamy ciemnej i chłodnej piwnicy. W przypadku tych roślin nie musimy robić rozsad, ani pikować siewek. Kolejną zaletą jest koszt wysiewu. Wystarczy jednorazowa inwestycja w rośliny, aby długo cieszyć się pięknymi kwiatami w ogrodzie. Zebrane nasiona można wysiewać na nowe rabaty lub obdarowywać znajomych. Samosiejki posiadają jedną cechę szczególną, o której warto wspomnieć. Mogą różnić się od rośliny matecznej, mieć inną barwę, a czasem nawet kształt płatków kwiatowych. Dla niektórych może być to duża zaleta, a dla innych wada.

Jesienne rośliny samosiewne
Jesienne rośliny samosiewne

Co zrobić, aby kwiaty same się rozsiewały?

Jesienne rośliny produkujące nasiona wymagają pozostawienia kwiatostanów, aż do wysiania się nasion. Nie można więc wcześniej wyrywać ich, kosić i niszczyć. Dopiero po opadnięciu dojrzałych nasion, możemy zebrać resztki roślinne. Podłoże, na które zrzucane są nasiona powinno być wolne od chwastów, zapewni to lepsze kiełkowanie nasion w kolejnym roku.

Portrety jesiennych roślin samosiewnych

  • Aster chiński to roślina jednoroczna, jest swego rodzaju symbolem jesieni w ogrodzie. Doskonale sprawdza się w kompozycjach z trawami. Kwiaty występują w różnych kolorach, mogą różnić się również budową koszyczków. Występują w trzech grupach (astry pojedyncze, rurkowe i języczkowe). Rośliny kwitną aż do pierwszych przymrozków. Tworzą samosiewki, ale nasiona można zbierać i wysiewać na wiosnę.
  • Kosmos podwójnie pierzasty to piękna i mało wymagająca roślina, która kwitnie do późnej jesieni. Jej wysokość może przekraczać metr, dlatego często sadzi się ją jako tło dla mniejszych roślin. Występuje w różnych odcieniach różu i fioletu. Duże kwiaty są bardzo trwałe i budową typowe dla rodziny astrowatych (zewnętrzne języczkowe, środkowe rurkowe). Na uwagę zasługują również delikatne i pierzaste liście, które nadają roślinie uroku. Kosmos jest niewymagający, rośnie najpiękniej w słońcu, na przepuszczalnej glebie. Roślina wysiewa się samodzielnie pod koniec października.
  • Dziwaczek wielobarwny – nazwa tej rośliny nie jest przypadkowa, gatunek tworzy na jednej roślinie kwiaty w różnym kolorze. Roślina ta najpiękniej wygląda wieczorem, kiedy to lejkowate kwiaty maksymalnie otwierają się. W naszym klimacie dziwaczek traktowany jest jako jednoroczna. Jesienią jednak można wykopać bulwiaste korzenie i przezimować je w suchym i chłodnym miejscu. Roślina po przekwitnięciu wytwarza duże, czarne nasiona. W kolejnym roku z nasion kiełkują siewki, które kwitną pod koniec lata.
  • Aksamitki – te kwiaty znane są wszystkim, ale nie każdy wie, że potrafią rozmnożyć się same. Spotykane najczęściej w barwie żółtej lub pomarańczowej. Charakteryzują się intensywnym zapachem i długim okresem kwitnienia. Te proste w uprawie rośliny mogą mieć różną wysokość docelową oraz budowę kwiatostanów, co sprzyja uzyskiwaniu pięknych kompozycji na rabatach.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!