Ogrodzenie do domu, jak je zrobić ze smakiem?
Każdy dom, jeśli jest zbudowany w mieście wśród innych zabudowań, wymaga ogrodzenia. Jest to niezbędny element zamykający posesję, stanowiący dopełnienie budynku pod względem estetyki, a także bezpieczeństwa.
Budując dom, zazwyczaj myśl o ogrodzeniu nie zaprząta nam głowy, decyzję odkładamy na później, kiedy dom będzie już skończony. Dzieje się tak przeważnie ze względów finansowych, ale trzeba przyznać, że taki sposób ma swoje poważne atuty. Chodzi przede wszystkim o to, że ogrodzenie powinno pasować do domu, być niejako jego przedłużeniem, domknięciem. Oczywiście przed zakończeniem budowy, dysponujemy swoją wizją domu, mamy przecież gotowy projekt, który jest realizowany, ale nie ulega wątpliwości, że dopiero gotowa, realna całość w postaci wykończonego budynku, stojącego na działce, daje nam ostateczny ogląd całości, którego nie jesteśmy sobie do końca wyobrazić przed zakończeniem wszystkich prac.
W związku z tym, może i dobrze, że ogrodzenie zostawiamy sobie na sam koniec inwestycji, traktując je jak wisienkę na torcie, bowiem możemy dopasować je do swoich rzeczywistych potrzeb.
A rynek ogrodzeń jest naprawdę bogaty i urozmaicony. Można wybierać między nowoczesnymi ogrodzeniami z aluminium, tradycyjnymi kutymi, kamiennymi, łączonymi (np. kamień + elementy kute), drewnianymi, plastikowymi. Możemy też zdecydować się na ogrodzenie roślinne, które będzie cały rok zielone, a jednocześnie pozwoli różnym zwierzętom bezproblemowo przechodzić przez naszą działkę.
Oczywiście ogrodzenie należy dopasować do stylu domu. Do nowoczesnego budynku o prostych kształtach pasować będzie np. ogrodzenie aluminiowe bez zbędnym ozdobników, wzbogacone roślinnością. Do dużej posiadłości – willi z kamienia w śródziemnomorskim stylu z pewnością sprawdzi się kamienne ogrodzenie, wykonane z tego samego budulca. Drewniany dom z kolei dobrze będzie się komponował z drewnianym ogrodzeniem. Wszystko zależy od naszej inwencji, zmysłu estetycznego oraz – nie ukrywajmy – zasobności portfela.
Pod koniec budowy domu większość inwestorów liczy każdą wydaną złotówkę i w związku z tym często idą na kompromisy, których później żałują. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wstrzymanie się z decyzją do momentu, aż będziemy dysponować odpowiednią sumą i wybrać ogrodzenie, które będzie nam służyło przez lata. Wiadomo, że koszty ogrodzenia są wysokie, zwłaszcza jeśli działka, na której stoi dom ma duża powierzchnię, ale kierowanie się przy wyborze tylko kryterium ceny na pewno nie jest dobrym wyjściem z sytuacji.
Jest masa firm, zwłaszcza na zachodzie Polski które chętnie zaprojektują i wykonają płot z kutej stali.