Chcesz mieć więcej pieniędzy? Przede wszystkim pospłacaj długi!

Kredyt i pożyczka to słowa nieobce żadnemu z nas i nawet jeśli nigdy nie zdarzyło nam się wypełniać żadnych wniosków, ani starać się o wypełnienie wszystkich wymagań formalnych, to z pewnością pewien kontakt z pożyczonymi pieniędzmi mieliśmy.

Najciekawsze jest to, że jest to jeden z najczęściej ignorowanych elementów edukacji finansowej, tymczasem kredyt lub pożyczka, to w istocie czynnik najbardziej hamujący ze wszystkich, tym bardziej że niespłacone długi to spory problem dla wielu z nas.

Faktem jest, że długi to najgorszy problem dla każdego z nas i nie chodzi tu wyłącznie o wymiar finansowy, ale też o ich wpływ na psychikę. Przede wszystkim, niespłacony kredyt oddziałuje w wielkim stopniu na nasze życie osobiste – kreuje pewne decyzje i nie pozwala podjąć innych, czego przykładem może być na przykład strach przed zmianą miejsca pracy.

Chcesz mieć więcej pieniędzy? Przede wszystkim pospłacaj długi!
Chcesz mieć więcej pieniędzy? Przede wszystkim pospłacaj długi!

Poza tym, jeśli pozbędziemy się długów, świat znów staje się dla nas bardziej otwarty, możemy wówczas nie tylko bez wyrzutów sumienia wyjechać na wakacje, ale też podjąć poważne kroki w celu zmiany naszego życia na lepsze. Kroki, których balibyśmy się zrobić, gdyby wciąż trzymały nas więzy zadłużenia.

Nie można oczywiście stwierdzić, że kredyt i pożyczka to usługi, których powinniśmy unikać. Wręcz przeciwnie – często jest to jedyna droga do realizacji celów i marzeń, a dla niektórych z nas inne opcje po prostu nie istnieją, niemniej powinniśmy starać się unikać zadłużenia, a potem jak najszybciej taki stan opuszczać.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że gdyby nie kredyty, wielu z nas nadal tkwiłoby w przysłowiowej kropce. W ten sposób można zainwestować nie tylko w nowy dom lub mieszkanie, ale też w biznes, własną firmę która może zmienić nasze życie na zawsze.

Tak czy inaczej, okazuje się że życie w zadłużeniu nie jest najlepszym pomysłem, bo determinuje niemal wszystkie aspekty codziennego życia, wpływając w niebagatelnym stopniu na kształt otoczenia, w którym się obracamy. Ponadto, ma wielki wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa, a to jedno z najważniejszych pragnień każdego człowieka. Jeśli więc brać kredyt, to trzeba pamiętać o tym, by jak najszybciej z niego wyjść i pod tym względem planować najbliższą przyszłość.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!

One thought on “Chcesz mieć więcej pieniędzy? Przede wszystkim pospłacaj długi!

  • 7 stycznia 2021 o 14:26
    Permalink

    Mając nadwyżkę i spłacając kredyt z RRSO powiedzmy na poziomie 10% to tak jak byśmy zainwestowali w pewną inwestycję z takim właśnie oprocentowaniem. Dlatego zawsze warto nadpłacać kredyty.

Możliwość komentowania została wyłączona.