Harmonizowanie 7 poziomów neurologicznych
W tym tekście poznasz ćwiczenie, o nazwie „Harmonizowanie 7 poziomów neurologicznych”. Przedstawiam je po to, abyś mógł z większą spójnością osiągać to, co osiągasz.
Najważniejsza w metodach jest ich skuteczność i uważam, wiem to na pewno, że technikę, którą za chwilę poznasz i którą wykorzystasz w najbliższej okazji, polubisz ze względu na jej efektywność. Gdy zyskasz umiejętność harmonizowania 7 poziomów neurologicznych w dowolnym obszarze swojego życia, zauważysz, jak z większą łatwością przychodzi Ci zdobywanie celów. Wreszcie środowisko, w jakim się otaczasz, zacznie pracować na Twoją korzyść.
Ćwiczenie, często wykorzystywane przeze mnie w sesjach business coachingu, służy do wydobywania korzystnych w danym kontekście rozwiązań, na każdym poziomie. Jeśli znasz model Poziomów Diltsa, to wiesz, że jest ich siedem. Projektując cel, analizujesz każdy z poziomów pod kątem przydatności, wyeliminowujesz nieprzydatne myśli i wydobywasz te wspierające. To sprawia, że zyskujesz komfortową harmonię między nimi, a dzięki temu wszystkie siedem poziomów pracuje na zdobycie Twojego celu.
Prawdopodobnie sam przyznasz, że posiadając jakieś plany, warto, abyś realizował je z największą spójnością, tak, że każda część Ciebie działała najlepiej, jak potrafi, przyspieszając zdobycie celu.
W jakich sytuacjach możesz wykorzystać tę technikę?
- Świetnym zastosowaniem jest sytuacja, gdy palisz papierosy, a zależy Ci na własnym zdrowiu. Palenie nie jest korzystne, jeśli ważny jest dla Ciebie zdrowy organizm.
- A co powiesz na zastosowanie tej techniki w biznesie, w momencie, gdy zauważasz, że to, co robisz, nie jest spójne z tym, co o sobie uważasz. Ważna jest dla Ciebie uczciwość, a jednak dopuszczasz się nieczystych zagrywek.
- Albo wtedy, gdy twierdzisz, że ważna jest dla Ciebie rodzina, a w praktyce w ogóle nie odwiedzasz i nie kontaktujesz się z jej członkami.
Teraz kiedy poznałeś już przykłady zastosowania i z każdą kolejną chwilą tworzysz własne, poznaj technikę i wykonaj ją krok po kroku.
- Znajdź obszar, w którym chcesz pracować. Może to być biznes, relacje, sport lub coś innego. Zastanów się, jakie role w nim pełnisz, w jaką chcesz wejść lub pomyśl, nad jaką warto popracować. Zwiększysz moc wydobywanych wniosków, jeśli je zapiszesz.
- Dokończ zdanie: chcę zostać…..(np. Managerem, piłkarzem, osobą wolną od papierosów, itp.)
- Kiedy i gdzie chcę być bardziej harmonijny, będąc managerem/piłkarzem/…..?
W tym i w następnych punktach wygeneruj co najmniej 3 wnioski.
- Jak chcę działać?
- W jaki sposób wykorzystam swój umysł, abym zachowywał się tak, jak wybieram? Jakich umiejętności potrzebuję?
- Jakimi przekonaniami potrzebuję się kierować?
- Dlaczego chcę to zrobić? Co jest dla mnie w tym ważne? Jakimi wartościami się kieruję i jakie co najmniej 3 są dla mnie najważniejsze?
- Kim chcę się stać, mając te przekonania i wartości? Jaka jest metafora lub co symbolizuje moją tożsamość i misję?
- Dla kogo jeszcze warto to zrobić? Jaka jest większa wizja tego, co robię?
- Powiedz teraz do siebie: proszę o integrację wszystkich wniosków na poziomie świadomym i nieświadomym. Wyobraź sobie, jak wydobyte wnioski wchłaniasz do swojego umysłu.
- Wyobraź sobie, jak w przyszłości, w co najmniej 3 sytuacjach będziesz potrzebował wykorzystać wydobyte wnioski, jak się zachowasz?
Jak odniesiesz to ćwiczenie do swojego życia? Weźmy przykład z obszaru biznesu. Kim chcesz zostać? Szefem własnej firmy. Gdzie i kiedy potrzebujesz większej harmonii, będąc szefem? W spotkaniach z partnerami biznesowymi, w urzędach państwowych, w rozliczeniach z kontrahentami. Jak chcesz działać? Negocjować w ramach strategii wygrana-wygrana, bez zatajania zarobków, rozliczać się zgodnie z obowiązującym prawem, sprawiedliwie rozliczać prowizje od wygenerowanych zarobków. Jakich kompetencji potrzebujesz? Znajomości strategii negocjacyjnych, obowiązującego prawa, skutecznego modelu rozliczania z partnerami. Co jest dla Ciebie ważne? Uczciwość, bezpieczeństwo, innowacje. Kim chcesz zostać, mając to wszystko? Uczciwym przedsiębiorcą, zaufanym partnerem biznesowym. Jaka jest większa wizja tego, co robisz? Budowanie firmy, będącej przykładem uczciwości i innowacji dla innych przedsiębiorstw, przyczyniając się do kreowania postawy przedsiębiorczości wśród innych ludzi. Teraz zintegruj wszystkie wnioski, wyobraź sobie siebie w przyszłości, jak dokonujesz co najmniej 3 wyborów spójnych ze sobą.