Czy zdrowy sen znacząco wpływa na jakość naszego życia?

Pomiędzy jakością snu, a jakością naszego życia jest więcej bliskich powiązań i subtelnego oddziaływania, niż mogłoby się nam wydawać na pierwszy rzut oka.Kiedy zastanawiamy się, jak wpływa na nas dobry, zdrowy sen, zwykle myślimy o tym jedynie w kategoriach tego, czy jesteśmy senni w trakcie dnia i jak się w związku z tym czujemy. To najbardziej oczywiste powiązanie, ponieważ taki związek jest bardzo bezpośredni.

A jakie są te mniej oczywiste powiązania, nie tak bezpośrednie, a chyba znacznie poważniejsze od prostego: „Źle spałem lub spałam, nie jestem dziś w najlepszej formie”?

Oto trzy z nich:

1. Człowiek, który źle sypia, łatwiej przybiera na wadze. I dzieje się tak bynajmniej nie dlatego (choć trochę też), że kiedy nie możesz spać wędrujesz w stronę lodówki. W grę wchodzą znacznie bardziej złożone procesy hormonalne, które sprawiają, że zaburzone są mechanizmy stopowania łaknienia.

2. Człowiek sypiający źle szybciej się starzeje. A w związku z tym gorzej wygląda. Dlaczego? Organizm nie ma czasu na regenerację i głębokie odprężenie. Czy można więc się dziwić, że pojawiają się na twarzy dodatkowe, charakterystyczne zmarszczki?

3. Podczas snu odbywa się konsolidacja pamięci i zachodzą procesy wspomagające uczenie się. Gdy sen jest zaburzony, zaburzone zostają i te procesy. Szczególnie niekorzystny wpływ mają kłopoty ze snem na dzieci i nastolatki. Jeśli dziecko się nie wysypia, nie tylko osiąga gorsze wyniki w nauce (zwłaszcza w matematyce), nie tylko może mieć problemy w relacjach z rówieśnikami, ale okazuje się – w świetle najnowszych badań – że ma znacznie większe szanse, iż zapadnie na ciężką depresję.

Czy zdrowy sen znacząco wpływa na jakość naszego życia?
Czy zdrowy sen znacząco wpływa na jakość naszego życia?

Jak więc zadbać o właściwą jakość snu, aby uniknąć wszystkich tych negatywnych konsekwencji?

Konieczne jest zadbanie o higienę snu, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym.

Fizyczna higiena snu wiąże się z tym, na czym śpimy. Potrzebujemy dobrego łóżka, ze stelażem, wyposażonego w wygodne materace (w przypadku łóżka jednoosobowego wystarczy oczywiście jeden materac). Przy czym ważne jest, aby materace na łóżku miały właściwości ortopedyczne – zapewniające właściwe podparcie kręgosłupa i swobodny obieg krwi w organizmie.

Inne wymagania dotyczące otoczenia osoby śpiącej, to zaciszne, spokojne miejsce do snu, gdzie nie będziemy narażeni na hałas, ani nagłe pobudki. Zwłaszcza gwałtowne wybudzenia mogą skutecznie przeszkadzać w skutecznym odpoczynku.

Higiena psychiczna związana jest z naszym nastrojem w momencie, w jakim kładziemy się do łóżka. Idealnie, abyśmy idąc spać byli już zrelaksowani, nie wskakując do pościeli bezpośrednio sprzed komputera ani telewizora.

I – co bardzo ważne – nasz sen będzie lepszy, a także łatwiej nam będzie zasypiać, jeśli będziemy chodzić spać zawsze o tej samej godzinie. Każdego wieczora tak samo. Łącznie z weekendami.

Może nie jest to wymaganie, które łatwo wcielić w życie, ale warto chociaż spróbować.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!