Blat granitowy – trwałe i nowoczesne wyposażenie kuchni

Kuchnia to niezawodne miejsce do rodzinnych spotkań. Nie bez przyczyny duża ilość dobrych wspomnień z dzieciństwa kojarzy się właśnie z kuchnią – zapachy pieczonych ciast, przygotowywanych przez mamę czy babcię potraw, które już dziś nie smakują tak, jak wtedy. Doskonałe miejsce na spędzanie czasu – wspólne gotowanie, plotki przy kawie, poranna gazeta do śniadania. To w kuchni zwykle zaczynamy dzień, parząc kawę, kończymy z kubkiem gorącej herbaty. Jest to miejsce, które dziś może wygląda nieco inaczej niż kiedyś. Przybywa nowoczesnych sprzętów, które mają ułatwić proces przygotowywania posiłków, ale też projektanci skupiają się na poprawieniu funkcjonalności tych elementów, które w kuchni są od zawsze. Bo kuchnia to nie tylko miejsce do spędzania czasu, istotne jest też to aby była funkcjonalna i wygodna. Ważne jest aby gotowanie było praktyczne, dzięki temu jest też dużo przyjemniejsze. Podstawą do tego jest odpowiednie miejsce robocze, czyli blat kuchenny. Atrakcyjnym i trwałym materiałem na blaty kuchenne czy łazienkowe są kamienie naturalne.

Właściwości granitu

Granit jest skałą magmową, która powstaje dzięki zastyganiu masy wulkanicznej. Przebieg tworzenia się tej skały odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze – 1400 stopni Celsjusza. Dzięki temu kamień jest naprawdę twardym materiałem. Granit, dzięki swojej gęstej strukturze ma niską nasiąkliwość, co sprawia, że jest bardzo odporny na wilgoć. Ta cecha powoduje też to, że jest niezwykle twardym kamieniem i może być używany do wykonywania produktów, które wymagają dużej wytrzymałości. Ta skała cechuje się też odpornością na wysokie temperatury oraz jest niepalna. 

Właściwości granitu
Właściwości granitu

Granit jako materiał na blat kuchenny

Granit bardzo dobrze sprawdzi się jako materiał na blat kuchenny. Ma wiele istotnych właściwości, które sprawią, że będziemy cieszyć się pięknem i funkcjonalnością naszego blatu przez wiele lat. 

Jedną z właściwości granitu jest jego estetyka. Blat wykonany z granitu to elegancki wybór i pewność, że będzie ponadczasowy, a fakt, że na rynku dostępne są przeróżne warianty kolorystyczne, pozwoli na wybór tego jedynego dla nas. Nie bez znaczenia jest uniwersalność granitu. Ten kamień świetnie wpisze się w różne style i nawet gdy będziemy chcieli przearanżować naszą kuchnię, wymiana blatu nie będzie konieczna. Istotna jest także struktura, który wpływa na twardość. Sam proces obróbki musi odbywać się z użyciem ostrza szafirowego, ponieważ inne nie są wystarczająco trwałe by mu sprostać. Płyta wykonana z granitu będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i ścieranie. Z powodzeniem można na nim nawet kroić nożem jak również postawić gorący garnek czy blachę wyjętą wprost z piekarnika, bo jest to materiał odporny na działanie wysokich temperatur. Jest to też materiał niepalny, więc z powodzeniem może być używany przy płytach grzewczych. Bliskie sąsiedztwo zlewu również mu niestraszne, bo dzięki niskiej nasiąkliwości nie wchłania wilgoci. Dzięki temu unikniemy puchnięcia blatu, tak często spotykanego przy wyborze choćby płyty MDF. Blaty granitowe to dobre rozwiązanie, bo są praktyczne i łatwe w utrzymaniu,. Do ich pielęgnacji wystarczy zaledwie wilgotna szmatka i impregnacja kamienia raz na kilka lat. Ewentualnie przy zaschniętych zabrudzeniach można użyć drapaka do płyt grzewczych. Wybierając materiał na blat mamy duże spektrum możliwości, bo opcji kolorystycznych i wykończeniowych jest wiele. Dostępne są różne wzory, z których najbardziej popularnymi w ostatnim czasie były Steel Grey, Star Galaxy, Multicolor Red, Prada Gold, Colonial White, Colonial Cream, Viscount White czy Nero Assoluto. Z rodzajów wykończenia możemy wybierać od wysokiego połysku granitu polerowanego do trzech matowych opcji granitu szlifowanego, postarzanego i satynowego. Przy wyborze dobrze jest zastanowić się nad tym w jakim celu ma służyć i ile mamy czasu na jego pielęgnację, bo blat granitowy w ciemnym kolorze, który będzie wypolerowany to wybór bardziej wymagający. Bardziej widoczne będą na nim wszelkie zarysowania. Gdyby, pomimo zadziwiającej twardości, blat uległ uszkodzeniu możliwa jest jego naprawa. Wystarczy użycie kamienia szlifierskiego i uzupełnienie ubytku.

Cena blatu granitowego
Cena blatu granitowego

Cena blatu granitowego

Wykonując blat kuchenny z granitu najlepiej zrobić go o grubości 3 centymetrów. Dzięki temu blat będzie odporny na pęknięcia, trwały i solidny, a wpłynie to też pozytywnie na wygląd płyty. Możliwe jest wykonanie blatu trochę cieńszego, ale wtedy powierzchnia musi być pozbawiona wszelkich otworów, takich jak te na płytę grzewczą lub zlew. Wtedy grubość to 2 cm. Jeżeli bardzo zależy nam na cieńszym blacie, a mają być w nim otwory możemy zdecydować się na wykorzystanie konglomeratu kwarcowego. Ma on jednolitą barwę i prezentuje się równie dobrze jak granit. 

Cena granitu może wydawać się wysoka, ale należy wziąć pod uwagę to, że jest to jednorazowa inwestycja na długie lata. Blaty kamienne wykonane z granitu nie wymagają częstej impregnacji, dodatkowej pielęgnacji i wymiany, co sprawia, że nie generują dodatkowych kosztów w czasie ich użytkowania. To kwestie, na które rzadko zwracamy uwagę analizując kwotę zakupu danego materiału, a warto się nad tym pochylić.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!