Dlaczego warto współpracować z doradcą finansowym?

No właśnie, z jednej strony każdemu się wydaje, że najlepiej wie jak zarządzać swoim majątkiem, jaki kredyt wybrać. W końcu można samemu sobie porównać oferty banków w internecie, poczytać o inwestowaniu na forum internetowym… Ale czy na pewno?

doradca finansowy
Doradca finansowy to osoba dzięki której oszczędzisz czas i pieniądze

Przede wszystkim niezależny doradca kredytowy ma dostęp do rozwiązań z wielu banków, a jednocześnie wie już po wstępnej analizie sytuacji Klienta w jakim banku kredyt na pewno nie zostanie udzielony. Ta wiedza pozwala Klientowi uniknąć niepotrzebnych zapytań w BIK z banków, w których Klient nie miałby szans na uzyskanie finansowania. W zależności od polityki kredytowej banku, maksymalna liczba zapytań w innych bankach w ciągu ostatnich 3 miesięcy wynosi zazwyczaj ok. 5, a przekroczenie tej liczby skutkuje odrzuceniem wniosku kredytowego bez jego analizy. W trakcie swojej pracy jako doradca kredytowy wielokrotnie spotykałem się z Klientami, którzy mieli po kilkanaście zapytań w bankach w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Co ciekawe nierzadko mieliby oni szansę uzyskać kredyt, w którymś z banków z mojej oferty, jednak ich szansę przekreślała już na starcie duża liczba zapytań i podważona wiarygodność kredytobiorcy w oczach banków. W takich sytuacjach Klient musiał czekać minimum 3 miesiące i nie robić w tym czasie żadnych zapytań w bankach i dopiero po upływie tego okresu można było złożyć wniosek w innym banku. Warto więc spotkać się z doradcą kredytowym od razu, aby uniknąć takich problemów.

Niemniej istotna jest również kwestia znajomości procedur bankowych i dokumentacji wymaganej przy procesowaniu wniosków. Doświadczony doradca ma możliwość maksymalnie przyspieszyć proces kredytowy i zaoszczędzić czas Klienta. W sytuacji gdy Klient pilnie potrzebuje gotówki wniosek zostanie złożony w banku, w którym proces jest najszybszy i będzie wymagane spełnienie jak najmniejszej liczby formalności. Również czas potrzebny na przeprocesowanie wniosku o kredyt hipoteczny możemy skrócić do minimum. Zdarzało mi się uruchomić kredyt mieszkaniowy w specjalnym trybie, nawet w ciągu tygodnia.

Znajomość ofert dostępnych na rynku i dobre kontakty w bankach pozwalają również na negocjowanie indywidualnych warunków kredytu dla Klienta, w tym również negocjowanie odstępstw od standardowych procedur stosowanych w danym banku. W wielu bankach mam możliwość negocjowania marży i poprawy standardowej oferty kredytowej. Mniejsza marża to oczywiście niższa rata i mniejszy całkowity koszt kredytu.

Współpraca z doradcą kredytowym
Zastanawiasz się czy warto nawiązać współpracę z doradcą finansowym?

Z początkiem 2012 roku w życie weszła rekomendacja SIII wymuszająca na bankach stosowanie jeszcze bardziej rygorystycznych zasad liczenia zdolności kredytowej Klientów. Do powszechnych praktyk należy stosowanie przez pracodawców terminowych umów o pracę oraz umów zlecenie, co również komplikuje sytuację kredytobiorcy. Nie ulega wątpliwości, że o kredyty jest znacznie trudniej niż kilka lat temu, a nawet jeszcze w ubiegłym roku. W tej sytuacji nie korzystając z pomocy specjalisty Klient istotnie ogranicza swoje szanse na przyznanie kredytu.

Przed zaciągnięciem poważnego zobowiązania finansowego jakim jest kredyt, warto spotkać się z profesjonalnym doradcą kredytowym i poszukać najlepszego dla siebie rozwiązania. Zarówno z perspektywy samych kosztów kredytu, jak i kwestii wyboru optymalnego rozwiązania w naszej indywidualnej sytuacji. Moi Klienci nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów z tytułu wzajemnej współpracy, a mają znacznie większe możliwości.