Jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski, jako kwintesencja natury i piękna, jest idealny do wnętrz, do których chcemy wprowadzić sielski charakter i przywołać klimat domów z południa Francji. Jakimi prawami się rządzi i jak dobrać kolorystykę, meble i dodatki, aby odpowiadały stylowi prowansalskiemu?

Styl prowansalski we wnętrzach jest w Polsce coraz bardziej popularny i coraz częściej sięgają po niego miłośnicy przytulnych wnętrz i stylowych aranżacji. Jest doskonały dla zwolenników natury, bowiem styl ten czerpie jak najwięcej właśnie z natury: naturalne materiały, naturalna kolorystyka to między innymi cechy charakteryzujące styl prowansalski. Jest idealny również dla miłośników eleganckich i stylowych mebli, ponieważ meble, które są charakterystyczne dla tego stylu, to jedne z najpiękniejszych stylowych mebli. Dzięki estetyce prowansalskiej możemy we wnętrzach harmonijnie połączyć sielskość i elegancję. Czym zatem powinniśmy się kierować, projektując wnętrza w stylu prowansalskim?

Kolorystyka

Wnętrza nawiązujące swoim wystrojem do stylu prowansalskiego powinny być utrzymane w określonej kolorystyce, charakterystycznej dla tej estetyki: rozbielone kremy, odcienie bieli, delikatne żółcie i zielenie, oliwki, odcienie błękitów i lawendy – wszystkie te barwy powinny być jakby rozmyte, a w żadnym wypadku nie powinny być jaskrawe. Istotne jest to, aby uzyskać kolorystykę taką, jaką możemy zaobserwować w naturalnym otoczeniu mieszkańców południowej Francji: błękity nieba i wody, żółcienie polnych kwiatów, zieleń wzgórz, fiolety lawendowych pół. Dzięki takiej kolorystyce do wnętrza możemy wprowadzić prawdziwy urok prowansalskiej wsi i niemal poczuć zapach lawendy.

Materiały

Powinny być one tylko naturalne: czyli kamień, drewno, cegła. Naturalne ściany z pobielonymi tynkami, na podłodze surowe deski lub naturalne kamienne płyty. Należy unikać sztucznych paneli, plastikowych wykończeń. Powinna królować natura. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest wyeeksponować wszelkie elementy konstrukcyjne budynku – to podkreśli sielskość aranżacji: belki stropowe, przypory, drewniane słupy wspierające strop.

Wszelkie tkaniny, jakie pojawiają się we wnętrzu, a więc zasłony, poduszki, obrusy powinny być również naturalne: dopuszczalne materiały to len, bawełna, wełna. Ich sploty powinny być gęste, a kolorystyka jasna.

Jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim?
Jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim?

Meble

Sielskość nie wyklucza jednak elegancji, styl prowansalski to bowiem również stylowe meble prowansalskie, które pomimo, że są inspirowane meblami z dawnych wiejskich domów mieszkańców Prowansji, są meblami eleganckimi: niejednokrotnie mają rzeźbione detale, toczone dodatki, frezowane cokoły, stylowo wycięte górne gzymsy, dekoracyjnie wygięte nogi mebli typu konsola, komoda, stół – to dzięki takim detalom łączymy sielski urok prowansalskiej wsi z szykiem i elegancją francuskich wnętrz. Meble w stylu prowansalskim doskonale prezentują się także we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, w których zaakcentowana jest sielskość, są zatem świetnym wyborem dla tych, którzy chcą urządzić wnętrza przytulne, ciepłe, w których królują stylowe meble o eleganckich liniach i naturalnej kolorystyce.

Ideą, która jest charakterystyczna dla tego stylu, jest unikanie zwartej zabudowy meblowej. Typowe jest ustawianie pojedynczych mebli, które wyglądają, jakby pochodziły z różnych kompletów. Warto pamiętać, że meble w tym stylu powinny być jasne, o delikatnych barwach i wykonane z litego drewna.

Dodatki i Dekoracje

Czyli urocze detale, którymi można podkreślić wiodącą estetykę w wystroju mieszkania. Styl prowansalski to wiele dodatków, które nawiązują do motywu lawendy: obrazki z lawendą, konewki z motywem lawendy, ceramika ozdobiona rysunkami lawendy, ściereczki, poduszki i rozmaite drobne dekoracje, które można wyeksponować na komodach, konsolach i w stylowych witrynach. To również dekoracje, które są ozdobione innymi sielskimi motywami: ptaszkami, roślinami, a także dodatki, które wyglądają jak narzędzia gospodarskie, służące niegdyś do pracy, a teraz wyłącznie do dekorowania domu: maselnice, stare tary do prania, balie, narzędzia rolnicze, kanki na mleko. Takie przedmioty możemy znaleźć na targach staroci, ale możemy je również kupić jako nowe, a tylko wystylizowane na przedmioty vintage.

Trzymając się powyższych zasad, zaaranżujemy wnętrze w stylu prowansalskim, który jest kwintesencją piękna, harmonii i stylu – doskonały dla ludzi wymagających, szukających niebanalnych rozwiązań, ale jednocześnie tęskniących za przytulnością i sielskością.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!

One thought on “Jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim?

  • 7 stycznia 2021 o 14:25
    Permalink

    Coś ostatnio moda na ten styl prowansalski…

Możliwość komentowania została wyłączona.