Permakultura – czym jest i na czym polega?

Czy chcesz stworzyć ogród, który będzie odporny, ekologiczny i spójny jak naturalny ekosystem? Jeśli tak permakultura może być czymś, co powinno Cię zainteresować. Co to takiego? To podejście projektowe, które umożliwia uprawę roślin w harmonii z naturą, przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnym zasobów.

Czym tak właściwie jest permakultura?

Pojęcie to staje się coraz popularniejszym hasłem w rolnictwie i ogrodnictwie. Co dokładnie się pod nim kryje? Permakultura jest zorientowana na poprawę produktywności oraz wydajności, poprzez wzorowanie się naturalnymi biosystemami i wykorzystaniem ich naturalnych procesów. To metodyka świadomego projektowania systemów hodowania roślin w oparciu o cechy ekosystemów z różnorodnością, stabilnością i wytrzymałością na czele. Zjawisko to ma swój początek w latach 70. ubiegłego wieku i początkowo dotyczyło agrokultury jako takiej, jednak jej najbardziej popularnym zastosowaniem stało się ogrodnictwo.

Permakultura: Czym jest i na czym polega?
Permakultura: Czym jest i na czym polega?

Permakultura w praktyce: Cztery najważniejsze zasady

Zasady permakultury kierują projektowaniem terenu tak, aby jego wszystkie elementy możliwie jak najbardziej ze sobą współpracowały, przy zachowaniu wysokiej efektywności. Matka Natura musi zająć się każdą pracą, która ma miejsce w ogrodzie. Chodzi o to, aby w jak największy sposób wykorzystać procesy naturalnie zachodzące w środowisku. Stosowanie permakultury wyklucza podlewanie, plewienie i przekopywanie roślin. Wykorzystanie zasobów ziemi i niemarnowanie ich jest tu niezwykle ważne.

1. Obserwuj i współdziałaj razem z naturą

Kiedy zwracasz uwagę na krajobraz swojego ogrodu przez wszystkie pory roku oraz pory dnia, możesz lepiej zrozumieć jego osobowość, charakterystyczne cechy i poznać odpowiedzi na pytania takie jak:

  • W jaki sposób słońce, woda i wiatr przemieszczają się po ogrodzie?
  • Jakie gatunki roślin naturalnie chcą w nim rosnąć?
  • Czy dzikie gatunki zwierząt i ptaki zapuszczają się na jego teren? Czy mają określoną trasę? Jakie elementy krajobrazu są dnia nich najbardziej atrakcyjne i jak w niego ingerują?

Dobre poznanie własnej przestrzeni to jedyna droga do zastosowania odpowiednich kroków, szczególnie jeśli zależy nam na osiągnięciu precyzyjnych rezultatów przy minimalnych środkach. To bardzo ważne, gdyż permakultura nie polega na kształtowaniu natury, ale na nadawaniu jej pożądanego toru.

2. Integracja elementów

Wiele osób myśli, że produktywność w ogrodzie i hodowaniu roślin dotyczy wszechstronności i zastosowania wielu metod pracy, jednak prawda jest inna. W praktyce, o produktywności ogrodu decyduje ilość powiązań między jego elementami. Dotyczy to na przykład takich kwestii jak; wykorzystanie kompostu i tworzenie go z odpadków roślin, przepływ wody i magazynowanie jej i kompatybilność między różnymi gatunkami obecnymi w ogrodzie. 

3. Stosuj małe zmiany dla większego efektu

Zidentyfikuj najważniejsze punkty, w których mniejsza ilość pracy i ingerencji w naturę przyniesie największe, zauważalne zmiany. Dzięki temu Twój ogród będzie trzymany w ryzach, ale dajesz mu szanse swobody. Efektem będzie naturalność i pewna samowystarczalność. W tym celu najlepiej jest wykorzystać materiały dostępne na miejscu, tak aby nie zaburzyć kreującego się ekosystemu, jednak elementy „importowane” także mogą znaleźć w nim swoje miejsce.

4. Każdy element powinien spełniać wiele funkcji

Jednoczesna różnorodność i odporność naturalnych ekosystemów jest możliwa tylko dzięki współdziałaniu roślin między sobą. Możesz wykorzystać ten fakt, poprzez dołączenie do swojego ogrodu gatunków, które będą chronić inne rośliny przed szkodnikami, wspomagać ich wzrost (bardzo ważne dla ogródków warzywnych) i nie konkurować z nimi.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!