Na czym polega co-working?

Czy można prowadzić małą firmę, nie mając własnego lokalu? Jak nawiązać wartościowe kontakty biznesowe w dużym mieście? Rozwiązaniem może być co-working! To społeczno-biznesowy trend, który przywędrował do Polski z Zachodu. Co to jest co-working, na czym polega i jakie przynosi korzyści? Poznaj odpowiedzi.

Na czym polega co-working?
Na czym polega co-working? Zdjęcie: unsplash.com

Co-working: co to jest?

W języku angielskim słowo co-working oznacza współpracę. Pojęcie to w ostatnich dekadach zrobiło zawrotną karierę m.in. w branży IT i pokrewnych. Po raz pierwszy użył go twórca gier, Bernard De Koven, w 1995 roku, odnosząc się do pracy freelancerów w jednej, współdzielonej przestrzeni. Taka kooperacja łączy specjalistów różnych szczebli i ma na celu rozwijanie projektów poprzez wymianę pomysłów i doświadczeń.

W Słowniku Języka Polskiego znajdziesz informację, że co-working należy rozumieć jako:● realizowanie wspólnych projektów przez niezależne od siebie osoby (freelancerów),​● wynajmowanie ​wspólnej powierzchni biurowej w celach biznesowych w celu nawiązania współpracy.

Istotą co-workingu jest zatem znajdowanie się i praca wielu specjalistów w zamkniętej, współdzielonej przestrzeni. Taką opcję chętnie wykorzystują właściciele start-up`ów i osoby samozatrudnione, które nie chcą wynajmować całego biura. Będą to między innymi programiści, specjaliści ds. SEO, marketingu internetowego, czy też obsługi social mediów.

Jak wygląda co-working w praktyce?

Wiele osób zastanawia się, jak w praktyce funkcjonuje co-wroking. Wyobraź sobie zatem wynajęte, dobrze wyposażone biuro z szybkim łączem, w którym na co dzień pracują przedstawiciele różnych firm. Pracownicy zdalni mają swoje stanowiska w zasięgu wzroku. Bliskość sprawia, że różne osoby z tej samej firmy mogą w dowolnym momencie spotkać się i omówić pilne kwestie czy techniczne problemy. Co-working może także oznaczać pracę nad wspólnym projektem lub realizację różnych projektów biznesowych.

Szukasz pracy w IT? Sprawdź najnowsze oferty!

Obecnie na całym świecie powstają nowoczesne, profesjonalnie wyposażone centra co-workingowe. To miejsca, które sprzyjającą pracy i integracji. Biura otwarte są w określonych godzinach, a pracownicy zdalni mogą w nich korzystać z różnych udogodnień, takich jak: wspólne zaplecze kuchenne, jadalnie lub siłownie. Co-working w praktyce nie ogranicza się zatem wyłącznie do wspólnej pracy w jednej przestrzeni biurowej. Ta przestrzeń sprzyja bowiem budowaniu relacji z innymi osobami w biurze oraz osobistemu rozwojowi.

Jakie korzyści przynosi co-working?

Co sprawiło, że idea co-workingu znalazła grono zwolenników na całym świecie? Przyczyn wzrostu popularności tego rozwiązania jest wiele. Co-working stanowi doskonałą okazję do rozbudowy osobistych kontaktów – zarówno tych biznesowych, jak i towarzyskich. Praca we współdzielonej przestrzeni mobilizuje pracowników zdalnych do wytężonej pracy. Nie muszą oni myśleć o domowych obowiązkach i mogą w pełni skoncentrować się na realizacji swoich projektów.

Skorzystaj z wyszukiwarki Pracuj.pl i znajdź pracę marzeń

Z opcji co-workingu chętnie korzystają m.in. ekstrawertycy, którzy nie potrafią pracować w osamotnieniu. Praca w otoczeniu innych ludzi znacząco poprawia ich efektywność, dobre samopoczucie i motywację.

Podsumowanie

Co-working oznacza współdzielenie biur przez freelancerów i pozostałe osoby niekiedy pracujące w tej samej firmie. To jeden z najbardziej inspirujących modeli społeczno-biznesowej współpracy, z której korzyści czerpią wszyscy uczestnicy. Dzięki niemu pracownicy zdalni rozwijają się poprzez dialog i wchodzenie w interakcje.

Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/pracujesz-w-frameworku-scrum-teoria-martwego-konia-moze-byc-ci-bliska

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!