Częsta zmiana pracy w IT – jakie ma wady i zalety?
Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku stałe zatrudnienie i wieloletnia praca w jednej firmie były czymś zupełnie naturalnym. Obecnie, w dobie cyfryzacji i globalnej automatyzacji nikogo już nie dziwi zmiana pracy co 2-3 lata lub częściej. Dynamika tych zmian dotyczy różnych branż, m.in. branży informatycznej. Jakie są wady i zalety częstej zmiany pracy w IT? Sprawdźmy.
Dlaczego programiści i inni specjaliści IT często zmieniają pracę?
Rotacja pracownicza jest zjawiskiem bardzo charakterystycznym w branży IT. Programiści, specjaliści ds. zarządzania i obsługi projektów zmieniają pracodawców co kilka lat lub częściej. Wynika to z kilku powodów. Jednym z nich jest duża konkurencyjność firm, które proponują najlepszym pracownikom atrakcyjne wynagrodzenia. Kolejnym powodem częstej zmiany pracy jest potrzeba rozwoju i uzyskania awansu zawodowego.
The:protocol – poznaj najnowsze oferty pracy w IT
Niekiedy też chęć zmiany pracy w IT wiąże się z trudnościami w nawiązaniu odpowiedniej relacji z szefem albo zespołem pracowników. Niektórzy pracownicy przechodzą do innych firm ze względu na bardziej przyjazną atmosferę pracy czy możliwości współpracy online. Renomowani specjaliści IT mają też wysokie wymagania, dotyczące zaplecza technicznego, benefitów czy nawet warunków lokalowych. Takie osoby bez wahania przechodzą do pracodawców, oferujących wyższe standardy, odpowiadające ich oczekiwaniom.
Jakie wady ma częsta zmiana pracy w IT?
Zmiana pracy co 1-2 lata w IT nikogo nie dziwi. Zdarzają się też przypadki zmiany pracodawców co kwartał lub częściej! Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Warto pamiętać o tym, że każda zmiana pracy oznacza konieczność ponownej adaptacji do nowego środowiska. W nowej firmie najczęściej obowiązują inne zasady, a czasami nawet inny dress code! Dostosowanie się do zmiennych realiów wymaga więc elastyczności i otwartości na zmiany. Nie każdy pracownik posiada tego typu kompetencje, co może rodzić frustrację i gniew.
Wejdź na https://www.pracuj.pl/: zmień pracę na lepszą!
Częsta zmiana pracy w IT może też być stresująca. Z pewnością zostanie zauważona przez rekruterów podczas rozmowy o pracę, a Ty będziesz musiał tłumaczyć, z czego to wynika. Ponadto niekiedy brak stabilnego zajęcia i konieczność ciągłego dopasowywania się do zmiennych realiów (nowe zasady współpracy, nowe otoczenie itd.) generuje duży stres, a nawet zmniejsza mobilizację.
Zalety częstej zmiany pracy w IT
Wykształceni i doświadczeni pracownicy IT bardzo często sami podejmują walkę o wyższe pensje i lepsze warunki zatrudnienia. W praktyce może to oznacza, że Ci, którzy nie boją się wyzwań i często zmieniają pracę, zwiększają swoje szanse na szybki rozwój i realizację pewnych zawodowych, ściśle określonych planów. Zmiana pracodawcy w wielu przypadkach bardzo korzystnie wpływa na motywację do wykonywania swoich obowiązków. To działanie, dzięki któremu pracownicy unikają wypalenia zawodowego i rutyny.
W branży IT częsta zmiana pracy w celu obsługi nowych i coraz bardziej prestiżowych projektów jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Dzięki rotacji i możliwości udziału w różnych projektach pracownicy IT mają szansę zdobyć nowe umiejętności oraz kompetencje. Przejście do nowej firmy daje możliwość poznania nowych, interesujących osób i branżowych autorytetów.
Podsumowanie
Częsta zmiana pracy w IT jest bardzo powszechną praktyką. Jej główną wadą jest to, że pracownicy mogą być postrzegani jako ludzie niekonsekwentni i niezdecydowani. Nie należy jednak zapominać, że każda zmiana pracodawcy ma na celu poprawę indywidualnych warunków pracy i płacy. Dzięki niej pracownicy IT mogą realizować się poprzez udział w nowych, interesujących projektach.
Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/praca-w-big-data-w-polsce