Czy zdrowy sen znacząco wpływa na jakość naszego życia?
Pomiędzy jakością snu, a jakością naszego życia jest więcej bliskich powiązań i subtelnego oddziaływania, niż mogłoby się nam wydawać na pierwszy rzut oka.Kiedy zastanawiamy się, jak wpływa na nas dobry, zdrowy sen, zwykle myślimy o tym jedynie w kategoriach tego, czy jesteśmy senni w trakcie dnia i jak się w związku z tym czujemy. To najbardziej oczywiste powiązanie, ponieważ taki związek jest bardzo bezpośredni.
A jakie są te mniej oczywiste powiązania, nie tak bezpośrednie, a chyba znacznie poważniejsze od prostego: „Źle spałem lub spałam, nie jestem dziś w najlepszej formie”?
Oto trzy z nich:
1. Człowiek, który źle sypia, łatwiej przybiera na wadze. I dzieje się tak bynajmniej nie dlatego (choć trochę też), że kiedy nie możesz spać wędrujesz w stronę lodówki. W grę wchodzą znacznie bardziej złożone procesy hormonalne, które sprawiają, że zaburzone są mechanizmy stopowania łaknienia.
2. Człowiek sypiający źle szybciej się starzeje. A w związku z tym gorzej wygląda. Dlaczego? Organizm nie ma czasu na regenerację i głębokie odprężenie. Czy można więc się dziwić, że pojawiają się na twarzy dodatkowe, charakterystyczne zmarszczki?
3. Podczas snu odbywa się konsolidacja pamięci i zachodzą procesy wspomagające uczenie się. Gdy sen jest zaburzony, zaburzone zostają i te procesy. Szczególnie niekorzystny wpływ mają kłopoty ze snem na dzieci i nastolatki. Jeśli dziecko się nie wysypia, nie tylko osiąga gorsze wyniki w nauce (zwłaszcza w matematyce), nie tylko może mieć problemy w relacjach z rówieśnikami, ale okazuje się – w świetle najnowszych badań – że ma znacznie większe szanse, iż zapadnie na ciężką depresję.
Jak więc zadbać o właściwą jakość snu, aby uniknąć wszystkich tych negatywnych konsekwencji?
Konieczne jest zadbanie o higienę snu, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym.
Fizyczna higiena snu wiąże się z tym, na czym śpimy. Potrzebujemy dobrego łóżka, ze stelażem, wyposażonego w wygodne materace (w przypadku łóżka jednoosobowego wystarczy oczywiście jeden materac). Przy czym ważne jest, aby materace na łóżku miały właściwości ortopedyczne – zapewniające właściwe podparcie kręgosłupa i swobodny obieg krwi w organizmie.
Inne wymagania dotyczące otoczenia osoby śpiącej, to zaciszne, spokojne miejsce do snu, gdzie nie będziemy narażeni na hałas, ani nagłe pobudki. Zwłaszcza gwałtowne wybudzenia mogą skutecznie przeszkadzać w skutecznym odpoczynku.
Higiena psychiczna związana jest z naszym nastrojem w momencie, w jakim kładziemy się do łóżka. Idealnie, abyśmy idąc spać byli już zrelaksowani, nie wskakując do pościeli bezpośrednio sprzed komputera ani telewizora.
I – co bardzo ważne – nasz sen będzie lepszy, a także łatwiej nam będzie zasypiać, jeśli będziemy chodzić spać zawsze o tej samej godzinie. Każdego wieczora tak samo. Łącznie z weekendami.
Może nie jest to wymaganie, które łatwo wcielić w życie, ale warto chociaż spróbować.