Jak działa ogrzewanie sufitowe?

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w przemyśle grzewczym spowodowało szereg alternatywnych opcji, jeśli chodzi o ekologiczne, łatwe i opłacalne ogrzewanie domów jednorodzinnych, mieszkań i lokali usługowych. Jednym z najciekawszych rozwiązań ostatnich lat jest z pewnością ogrzewanie umieszczone w suficie. To doskonała alternatywa dla wszystkich tych, którzy poszukują w pełni bezobsługowego systemu grzewczego, niewymagającego tradycyjnego źródła ciepła, montażu kaloryferów ani prowadzenia rur. Na czym dokładnie polega zasada jego funkcjonowania i dlaczego wybór takiego ogrzewania się opłaca?

Zasada działania ogrzewania sufitowego

Podobnie jak podłogówka, ogrzewanie sufitowe również zalicza się do systemów niskotemperaturowych, wykorzystujących odpowiednio dużą powierzchnię grzewczą. To nowoczesny, łatwy w montażu i zarazem bardzo uniwersalny system, równie dobrze co na sufitach, sprawdzający się także na ścianach czy skosach poddaszy. W odróżnieniu od klasycznych grzejników, wykorzystujących zjawisko konwekcji, panele grzewcze umieszczone w suficie nie ogrzewają powietrza, ale konkretne obiekty. Ciepło oddawane jest poprzez promieniowanie, oddziałujące na meble, podłogę, ściany oraz – co naturalne – mieszkańców.

Jak działa ogrzewanie sufitowe?
Jak działa ogrzewanie sufitowe?

Elektryczne ogrzewanie sufitowe domu

Za produkcję ciepła nie odpowiada tutaj kocioł na paliwo stałe ani pompa ciepła, ale specjalne panele, maty oraz folie grzewcze montowane pod tynkiem. Dekoracyjny charakter paneli czyni elektryczne ogrzewanie sufitowe bardzo estetycznym rozwiązaniem, doskonale wpisującym się we współczesne trendy w aranżacjach wnętrz. Z kolei folie lub maty grzewcze wykorzystują potencjał podwieszanych sufitów, odpowiednio maskujących całą instalację. Parametry zestawów za każdym razem dobierane są odpowiednio do powierzchni oraz zapotrzebowania energetycznego konkretnych pomieszczeń.

Zalety ogrzewania umieszczonego w suficie

Oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych sufitowy system grzewczy posiada również szereg zalet funkcjonalnych i eksploatacyjnych, które czynią go coraz popularniejszą alternatywą dla klasycznych instalacji C.O. Możliwość wykorzystania całej powierzchni sufitu do ogrzewania sprawia, że system pracuje z maksymalną wydajnością przy niskiej temperaturze. Jednocześnie wszelkie elementy ogrzewania sufitowego są niewidoczne, co daje swobodę aranżacji wnętrz. Nie trzeba przejmować się grzejnikami, które ograniczają powierzchnię pomieszczeń.

Czy to się opłaca?

Warto w tym miejscu dodać, że ogrzewanie sufitowe może współpracować z instalacją fotowoltaiczną, co pomoże znacznie zredukować koszty eksploatacyjne całego projektu. Darmowy prąd ze słońca pozwala uniezależnić elektryczny system grzewczy od stale rosnących cen energii. Odpowiednio dobrana moc instalacji sprawi, że maty, folie i panele doskonale sprawdzą się zarówno jako główne, jak i uzupełniające źródło ciepła w domu. Na obniżone koszty użytkowania wpływa również brak konieczności inwestowania w kotłownię, co już na starcie daje oszczędność co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!