Czy warto mieć sejf w domu?

Sejf domowy jest bardzo dobrym sposobem zabezpieczenia swojego mienia, nie tylko w razie włamania, ale także pożaru czy zalania. Dzięki niemu, można być spokojnym o swoje cenne przedmioty, gotówkę, czy ważne dokumenty.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sejfów do zastosowania domowego, wbrew pozorom nie jest to gadżet dla bogatych. Sejf przyda się każdej osobie, która chce zabezpieczyć swój majątek. Sejfy niosą ze sobą wiele korzyści, z tego względu coraz więcej osób wchodzi w ich posiadanie.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Według statystyk do włamań dochodzi najczęściej po wyjściu z domu właściciela. Sejf jest więc dobrym rozwiązaniem nie tylko, kiedy wyjeżdżamy na weekendowy wypad czy wakacje, ale również, kiedy udajemy się jedynie do pracy. Niekiedy zdarza się również, że w domu pojawiają się osoby, do których nie ma się całkowitego zaufania (złota rączka, opiekunka do dziecka, osoba sprzątająca itp.). W tym wypadku warto posiadać sejf, gdzie można zabezpieczyć wszelkie cenniejsze przedmioty, takie jak biżuteria, tablet, zegarki, kolekcję monet. Sejf powinien być zamontowany w pomieszczeniu, które nie jest odwiedzane przez osoby obce (garderoba, sypialnia, schowek).

Ochrona mienia w razie pożaru albo zalania

Gadżet ten jest w stanie chronić cenne przedmioty i pieniądze nie tylko przed włamywaczami, ale także przed pożarem czy zalaniem. Niestety w czasie pożaru czy zalania mogłoby dojść do zniszczenia części oszczędności, ale także ważnych dokumentów. Dostępne na rynku produkty są ognioodporne, a więc skutecznie zabezpieczą wszystkie przedmioty, które pozostaną w idealnym stanie. Sejf to doskonałe miejsce do przechowywania cennych rzeczy, gdyż jest odporny na wysoką temperaturę oraz wilgoć, żadne żywioły nie są mu straszne.

Czy warto mieć sejf w domu?
Czy warto mieć sejf w domu?

Obowiązkowe zabezpieczenie posiadanej broni

Polskie prawo nakazuje przechowywanie broni w odpowiednim sejfie, musi on posiadać klasę S1, która jest zgodna z normą PN-EN 14450. Sejf jest więc niezbędny dla każdej osoby, która chce w sposób bezpieczny i zgodny z prawem, przechowywać w domu broń. Do tego celu zostały opracowane specjalne sejfy, które mają na wyposażeniu zaawansowane zamki.

Sejf a ubezpieczenie

Decydując się na przechowywanie swojego mienia w sejfie, można uzyskać o wiele korzystniejsze warunki ubezpieczenia, w zależności od posiadanej klasy tego gadżetu. Wysokiej jakości modele zapewniają pełną ochronę. Z tego względu sejfy nie są już tylko spotykane w firmach i biurach, ale także w zwykłych domach. Sprzęt ten zapewnia poczucie bezpieczeństwa, co ważne nie jest on wcale taki kosztowny, jakby się mogło zdawać. Najtańsze modele spotkać można już od 100 do 200 złotych, cena zależy także od wielkości i zaawansowania modelu.

Ochrona pamiątek rodzinnych, kluczyków i ważnych dokumentów

Dla wielu osób cennymi przedmiotami nie są tylko te mające wartość finansową, ale również tę sentymentalną. Z tego względu w sejfie przechowywane są również zdjęcia, które mogłyby się zniszczyć przez pożar czy zalanie pomieszczenia. Oprócz tego gadżet ten zapewni ochronę ważnym dokumentom, których odzyskanie w razie uszkodzenia, mogłoby się okazać niemożliwe. Sejf jest świetnym miejscem do przechowywania cennych pamiątek rodzinnych, starych listów i zdjęć. Co ważne, pozwala na to, aby wszystkie rzeczy były w jednym miejscu. W ten sposób można łatwiej zapanować nad porządkiem i oszczędza się czas na szukanie dokumentów. W sejfie można także trzymać karty pamięci, nośniki USB, akty notarialne czy umowy. Sejf w domu przydaje się wszędzie tam, gdzie chce się zapewnić ochronę cennym przedmiotom. 

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!