Wybór domu modułowego. Popularna alternatywa – zalety i wady domów modułowych

Właściciele domów, którym zależy na czasie, zwracają się w stronę domów prefabrykowanych, które buduje się w ciągu zaledwie trzech tygodni i kosztują znacznie mniej za stopę kwadratową niż zwykły dom. Jakie są zalety i wady tego współczesnego rozwiązania? i Ile kosztuje budowa domu prefabrykowanego? Domy prefabrykowane lub domy modułowe to domy, w których większość elementów jest wykonywana w fabryce. Domy modułowe nie są budowane od podstaw z cegieł lub dachówek, ale są przewożone w częściach i docierają na plac budowy. Części są przywożone na działkę ciężarówką, a budowa domu trwa tylko dwa do trzech miesięcy. Można porównać to z tradycyjnym budowaniem domu, do którego można się wprowadzić niemal w mgnieniu oka.

Dostępne są dwa główne typy domów modułowych. Jeden typ jest wykonany z keramzytobetonu, a drugi jest zbudowany w technice szkieletowej. Pierwszy z nich wykonany jest z ram stalowych, do których dodawany jest keramzytobeton. Ściany działowe wykonane są z płyt gipsowo-włóknowych, w których rozprowadzone są przewody instalacyjne. Następnie budynek wykańczany jest poprzez obłożenie go drewnem. Można to zrobić w szybkim tempie, więc montaż do stanu surowego trwa zaledwie kilka dni.

Zalety domów modułowych
Zalety domów modułowych

Zalety domów modułowych

Domy prefabrykowane mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnie budowanymi konstrukcjami. Po pierwsze, potrzeba mniej czasu, aby dom prefabrykowany był gotowy do zamieszkania. Ponieważ domy prefabrykowane są budowane poza placem budowy, nie trzeba czekać, aż jakakolwiek część konstrukcji wyschnie lub utwardzi się przed wprowadzeniem się. Ponieważ dom prefabrykowany jest budowany tylko przez jedną ekipę, nie musimy czekać, aż wiele ekip ukończy swoje oddzielne części domu. W ten sposób unikamy przestojów na budowie, gdy harmonogramy różnych ekip nie pokrywają się. Domy modułowe są zazwyczaj łatwiejsze do zbudowania niż domy budowane na sztyftach i wymagają mniej wyburzeń przed rozpoczęciem budowy. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze i czas w porównaniu z tradycyjnym projektem budowy domu. Inwestorów najbardziej interesują koszty budowy domu modułowego. Cena domu zależy od jego wielkości, zastosowanej technologii oraz jakości użytych materiałów. Często okazuje się, że często słyszany zarzut jest przesadzony, ponieważ dzisiejsze materiały są tańsze niż te stosowane przed laty. Skoro już jesteśmy przy tym temacie, to należy wspomnieć, że ceny materiałów budowlanych zmieniają się tak szybko, że o aktualną kalkulację trzeba prosić wykonawcę.

Wydawać by się mogło, że dom, który powstaje w większości w fabryce, będzie tańszy w budowie. Jednak całkowity koszt zależy od kosztu materiałów budowlanych, które muszą być odporne na warunki atmosferyczne i bardzo solidne. Do tego trzeba doliczyć koszt fundamentów, na których budynek będzie stał. (Trzeba też wynająć dźwigi i inny specjalistyczny sprzęt). Korzystanie z usług firmy oferującej domy prefabrykowane ogranicza możliwości dostosowania domu do własnych potrzeb.

Wady domów modułowych
Wady domów modułowych

Wady domów modułowych

Główną wadą domu modułowego jest to, że niestandardowe zmiany w projekcie mogą być trudne do wykonania. Domy prefabrykowane są produkowane z wyprzedzeniem, a ich projekty są zazwyczaj standardowe. Dlatego ludzie, którzy chcą, aby ich dom wyróżniał się na ulicy, powinni szukać gdzie indziej. Koszt budowy domu modułowego jest niższy niż koszt domu budowanego metodami standardowymi. (Żeby było jeszcze przyjaźniej, moglibyśmy nawet powiedzieć: „W wielu przypadkach koszt budowy domu modułowego jest niższy niż koszt budowy domu metodami standardowymi”). Jednak w przypadku modułów musimy zapłacić firmie w całości na początku budowy. W przypadku standardowej budowy płacimy naszemu budowniczemu w miarę wznoszenia domu. Domy modułowe mogą być trudniejsze do sfinansowania. W przypadku kredytów na budowę, środki wypłacane są w transzach – w miarę ukończenia poszczególnych części domu. W przypadku domu modułowego, pieniądze muszą być jednak wypłacone w całości przed wybudowaniem domu – a jeśli jest pośpiech w dostępie do tych funduszy, kredytodawcy mogą spowolnić tempo rozpatrywania wniosków.

Wybierając dom modułowy, trzeba mieć pewność co do jakości materiałów. Domy modułowe powstają z prefabrykowanych elementów produkowanych w fabrykach, a nie zawsze wiemy, co dostajemy.

Czy zatem dom modułowy jest opłacalny? Na pewno nie możemy liczyć na ogromne oszczędności wynikające z wyboru takiej technologii. Domy szwedzkie są nieco tańsze od tych budowanych w sposób standardowy, ale nie są to kolosalne różnice. Oczywiście warto pamiętać, że koszt budowy w dużej mierze zależy od powierzchni domu. Te budowane z prefabrykatów zazwyczaj nie przekraczają 120 metrów kwadratowych, więc dzięki ich niewielkim rozmiarom możemy i zaoszczędzić i miejsce, i pieniądze. Jednak banki mogą wymagać wpłaty zaliczki, a także decyzji kredytowej, dlatego ważne jest, aby przygotować teren w taki sposób, aby można było łatwo do niego dojechać ciężkim sprzętem. Istotne jest również zapewnienie parkingu dla tych pojazdów.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!