Zastosowanie ozonu w mieszkaniu

Ozonowanie jest bezpieczną, skuteczną metodą dezynfekcji i czyszczenia bez użycia środków chemicznych. Stosuje się ją w miejscach publicznych (np. w szpitalach, przychodniach, gabinetach lekarskich) i zakładach pracy (zwłaszcza w halach przemysłowych, magazynach i innych miejscach o słabej wentylacji). Od niedawna stosuje się go również w prywatnych gospodarstwach domowych w celu ochrony przed chorobami układu oddechowego, takimi jak grypa A (Covid-19). Czy ozonowanie rzeczywiście usuwa koronawirusy? Ozon jest silnym środkiem dezynfekującym. Jego zastosowanie do dezynfekcji powietrza w domach, mieszkaniach i innych pomieszczeniach mieszkalnych staje się coraz bardziej powszechne na całym świecie. Ozonowanie może być również stosowane do eliminacji nieprzyjemnych zapachów. Może bardzo dobrze sprawdzić się jako metoda eliminacji zapachów i jej potencjale w walce z wirusem SARS-CoV-2.

Co to jest ozon? Po co ozonować mieszkanie?

Ozonowanie jest metodą dezynfekcji, która wykorzystuje gazowy ozon (O3) do sterylizacji wody i powietrza. Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków biobójczych, zabija bakterie i wirusy. Ozon ma niską trwałość, właściwości niepalne i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Przy stosowaniu ozonu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż jest on substancją toksyczną, powinien być stosowany tylko przez wyspecjalizowane ekipy posiadające odpowiednie uprawnienia i certyfikaty oraz atesty używanego sprzętu.

Ozonowanie budynków mieszkalnych polega na wykorzystaniu reakcji utleniania. Ozon jest bardzo aktywny chemicznie (reaktywny) i wchodzi w reakcje ze związkami organicznymi, w tym także tymi, które mają szkodliwy wpływ na organizm człowieka, takimi jak pleśń, grzyby (i ich zarodniki), mikroorganizmy (bakterie, wirusy, pierwotniaki, roztocza, alergeny). Następuje ich utlenianie, w wyniku czego nieszkodliwe związki i patogeny zostają rozbite na prostsze czynniki. Po ozonowaniu w powietrzu pozostaje świeży, delikatny zapach. Podobne efekty ozonowania można odczuć w przyrodzie tuż po burzy (wtedy wzrasta stężenie ozonu w powietrzu).

Efekty ozonowania
Efekty ozonowania

Efekty ozonowania

Ozonowanie mieszkania pomaga pozbyć się z niego szkodliwych substancji i alergenów. Może być również stosowana do oczyszczania zainfekowanego powietrza, usuwania wszelkiego rodzaju nieprzyjemnych zapachów, usuwania związków organicznych oraz szkodliwych związków nieorganicznych. Dzięki regularnemu stosowaniu tej metody dezynfekcji, powietrze w danym pomieszczeniu jest znacznie czystsze. Ozonowanie eliminuje wiele problemów zdrowotnych, w tym choroby przewlekłe. Po dezynfekcji przez ozonowanie mieszkanie staje się miejscem bezpieczniejszym, szczególnie dla dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością. Czystsze powietrze sprawia, że lepiej się oddycha, a niektóre problemy zdrowotne – w tym choroby przewlekłe – są mniej uciążliwe.

Wadą jest to, że po ozonowaniu w mieszkaniu może utrzymywać się nieprzyjemny zapach przez kilka tygodni. Dla organizmu 0,2-0,5 ppm ozonu w powietrzu wdychanym przez osiem godzin jest potencjalnie niebezpieczne. Dlatego po tego typu zabiegach należy przez kilka godzin całkowicie przewietrzyć pomieszczenie i przez co najmniej osiem godzin nie przebywać w nim. Generatory ozonu do użytku domowego powinny być wyposażone w moduł de-ozonowania, który przekształca ozon w tlen po zakończeniu procesu oczyszczania.

Z jaką częstotliwością można ozonować mieszkanie?

Nie ma ograniczeń co do częstotliwości ozonowania mieszkań, jednak ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania przestrzeni i zachowania odpowiedniego okresu karencji po zakończeniu pracy, najbardziej zalecane jest stosowanie tej metody nie częściej niż raz na 3 miesiące w sytuacjach profilaktycznych. W przypadku konieczności powtórzenia ozonowania w kilku seriach (np. ze względu na znaczny metraż mieszkania lub wysoki poziom zanieczyszczenia) należy stosować się do zaleceń ekipy przeprowadzającej proces. W skrajnych przypadkach może być konieczne przeniesienie się na tydzień lub nawet miesiąc do innego mieszkania, gdyż w ozonowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta; należy usunąć rośliny, a sprzęty (zwłaszcza te o dużej wartości materialnej) zabezpieczyć lub usunąć, aby nie dopuścić do nadmiernego utleniania.

Wpływ ozonu na koronawirusa
Wpływ ozonu na koronawirusa

Wpływ ozonu na koronawirusa

Podczas epidemii SARS, wiele osób interesowało się ozonowaniem jako środkiem ochrony. Jednakże, wpływ ozonu na SARS-CoV-2 jest dyskusyjny. Podczas gdy wielu wirusologów twierdzi, że ma on wpływ na bakterie, mechanizm pozostaje niejasny. Inni upierają się, że ozon ma działanie przeciwwirusowe, ale naukowcy nie zbadali jeszcze dokładnie tej kwestii. Istnieje wiele eksperymentów, które pokazują, że ozon jest skuteczny w walce z koronawirusami. SARS-CoV-2 jest rodzajem wirusa otoczkowego, podobnie jak wirus SARS-1 odpowiedzialny za epidemię SARS w Chinach w 2003 roku. Wirusy otoczkowe mają ten sam rodzaj otoczki co wirus SARS-1, który, jak ustalili chińscy naukowcy, mógł zostać zniszczony przez ozon w poprzednich badaniach. Teraz Chiny potwierdzają, że gaz ten działa również przeciwko otoczce wirusa SARS-CoV-2. Ozon niszczy otoczki lipidowe, które są niezbędne dla wirusa podczas infekcji, a następnie przenika do rdzenia wirusa i uszkadza jego RNA. Japońscy naukowcy również niedawno potwierdzili skuteczność ozonu w walce z koronawirusami.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!