Jak zaprawiać nasiona w domu – 5 domowych sposobów zaprawiania roślin
Jeżeli masz nasiona roślin z własnego ogrodu, potrzebujesz je samodzielnie zaprawić. Zabieg ten uchroni nasiona będące już w glebie, a także ich siewki przed chorobami oraz szkodnikami. Zaprawianie nasion przyczynia się także do szybszego wzrostu roślin oraz ich okazalszego wyglądu. Zawierają również więcej składników odżywczych. Dzięki temu osiągniesz bardzo dobre plony, a owoce i warzywa będą w pełni wartościowe i zdrowe.
Czym zaprawiać nasiona w domu
Domowe środki do zaprawiania nasion powinny być ekologiczne. Pozbawiony ryzyka sposób otaczania nasion ochronną warstwą to taki, który w składzie zaprawki ma wyłącznie bezpieczne związki zarówno dla człowieka, jak i roślin i środowiska. Przygotowanie w ten sposób nasion do wysiewu daje pewność przyniesienia samych korzyści dla wszystkich ze stron. Dlatego zabieg ekologicznego zaprawiania roślin wart jest stosowania.
Do tego typu otaczania nasion ochronną warstwą należą:
- Mączka bazaltowa (pył ze zmielonej skały wulkanicznej)
- Ekologiczna zaprawa humusowa (próchnicza) – nie mylić z humusem z cieciorki
- Wyciąg z grejpfrutowych pestek
- Wyciąg z polnego skrzypu
- Popiół z drewna drzew liściastych z wyłączeniem drewna dębowego
Z podanych środków pierwsze 3 kupisz w sklepie ogrodniczym, czwarty przygotujesz samodzielnie po zakupieniu suszonego skrzypu polnego np. w sklepie zielarskim, a piąty możesz sporządzić bezpośrednio na działce, rozpalając małe ognisko z suchymi gałęziami drzewek owocowych. Samo zaprawianie nasion tymi specyfikami przeprowadzisz w domu lub altance bez kłopotu i zbytniego zachodu.
Jak zaprawić nasiona domowymi sposobami
Z zaproponowanych wyżej proszków (mączka i popiół), preparatu (humus) i mikstur (wyciąg) zaprawianie będzie wyglądało nieco inaczej. Jedne wykonasz na sypko inne na mokro. Najszybciej uporasz się z zaprawianiem na sucho (sypko). Przy szykowaniu zaprawy mokrej wymagany jest dłuższy czas oczekiwania tworzenia się mikstury oraz późniejszego moczenia w niej nasion.
Jak obtaczać nasiona zaprawką z popiołu i mączki bazaltowej oraz humusu (na sucho)
Przygotuj nasiona do zaprawiania. Wrzuć je do słoika i wsyp tam popiół drzewny albo mączkę bazaltową lub humus. Zamknij szczelnie słoik i lekko potrząsaj, aż nasionka oblepią się proszkiem. Możesz także zawartość wymieszać delikatnie patyczkiem. Odstaw na kilka dni i po tym czasie nasiona są już gotowe do wysiewu. Humus można także wsypywać bezpośrednio w przygotowane w glebie rowki, do których wsypiesz nasiona i dokładnie je zakryjesz pozostałą mieszanką próchniczą.
Zaprawianie nasion na mokro
W przypadku zaprawiania nasionek na mokro, musisz przygotować wyciąg ze skrzypu polnego (na 1 szklankę ciepłej wody potrzebujesz 1 czubatą łyżkę suszonego skrzypu polnego dostępnego np. w sklepie zielarskim. Zalej przegotowaną i przestudzoną do 40 stopni Celsjusza wodą skrzyp i odstaw go na 24 godziny). Po tym okresie zalej miksturą przygotowane nasiona na 30 minut do 2 godzin w zależności od wielkości ziaren i wyjmij je z kąpieli, po czym pozostaw do wyschnięcia.
Kupując gotowy wyciąg z grejpfruta, potrzebujesz go rozcieńczyć z wodą według wskazówek załączonych na opakowaniu. W przygotowanym w ten sposób roztworze zamocz nasionka na 15 minut. Wyjmij je po upływie kwadransa i pozostaw do wyschnięcia np. na talerzyku lub lnianej ściereczce. Czekając, aż ziarenka wyschną, pozwalasz miksturze całkowicie wniknąć do łuski zalążka. Suche nasiona gotowe są do siewu.
Oprócz podanych tutaj metod jest jeszcze wiele innych, których stosowanie jest podobne do tych przedstawionych. Możesz zatem wykorzystać do zaprawiania ziarenek napar z rumianku, z ząbków czosnku, czy aksamitek. Stosować możesz także moczenie ziaren w ciepłej wodzie (30 stopni Celsjusza) przez około 10 godzin, a potem w 50 stopniach Celsjusza przez 10 minut. Przy tym zabiegu potrzebna jest Twoja uważność, aby temperatura była stale w tej samej wysokości, co może okazać się kłopotliwe.