6 nawyków, które uczynią Cię bogatym
Kredyty, oddzielne konta domowe i brak ścisłego planowania budżetu nie są takim niekwestionowanym złem, jak się powszechnie uważa.
1. Spłacanie w pierwszej kolejności małych długów
Wydaje się, że korzystniej jest spłacić pożyczkę z najwyższym oprocentowaniem, aby nie narastał większy dług. Ale naukowcy z Harvardu po serii eksperymentów doszli do wniosku, że nasza motywacja wzrasta, gdy widzimy, jak małe długi stopniowo znikają. Spłacając je jako pierwsze, zauważamy nasze postępy i staramy się szybciej spłacać także pozostałe.
2. Posiadanie oddzielnych rachunków domowych
W wielu przypadkach rozsądniej jest mieć oddzielne konta: na przykład, jeśli jeden z partnerów nie radzi sobie z pieniędzmi lub każde z nich ma dzieci z poprzedniego małżeństwa.
Możliwe jest również otwarcie wspólnego konta na wydatki rodzinne i oddzielnych kont, tak aby każdy miał swobodę finansową.
3. Wynajmowanie mieszkania.
Dla młodych ludzi wynajem mieszkania jest prawdopodobnie jeszcze lepszym rozwiązaniem. Nie będziesz musiał pozostać w jednym miejscu i zawsze możesz się przenieść, jeśli znajdziesz pracę w innym mieście. Ponadto posiadanie własnego domu również nie jest tanie: podatek od nieruchomości, rachunki za naprawy i konserwację, odsetki od kredytu hipotecznego.
Niezależnie jednak od tego, czy wynajmujesz, czy kupujesz własne mieszkanie, staraj się, aby miesięczna rata nie przekraczała 30% Twoich dochodów.
4. Zaciąganie kredytów
Nie ma nic złego w zaciągnięciu pożyczki, jeśli pomoże Ci ona w osiągnięciu jednego z dwóch celów finansowych
— zdobyciu wykształcenia lub kupnie domu. Obie te rzeczy z czasem się opłacą. Ponadto, jeśli masz kredyt hipoteczny, możesz uzyskać ulgę odsetkową.
5. Nie planuj wydatków
Planowanie budżetu jest jak dieta lub ćwiczenia: jeśli nie sprawia Ci to przyjemności, nie będziesz się tego trzymać przez długi czas. Jeśli drobiazgowe planowanie w ogóle do Ciebie nie przemawia, spróbuj po prostu śledzić swoje wydatki za pomocą aplikacji. Wtedy nie będziesz czuł się winny z powodu każdego zakupu i będziesz w stanie ograniczyć swoje wydatki, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zacznij też działać zgodnie z zasadą „najpierw zapłać sobie”. Odkładaj pieniądze z każdej wypłaty najpierw na oszczędności emerytalne, inwestycje i nieprzewidziane wydatki. A resztą dochodów możesz bezpiecznie zarządzać sam.
6. Inwestuj bez zrozumienia rynku
Nie musisz być geniuszem w wybieraniu akcji ani zarabiać milionów, aby uzyskać zyski z inwestycji w długim okresie. John C. Bogle, założyciel Vanguard Group, dużej firmy inwestycyjnej, powiedział, że najlepszym sposobem inwestowania dla przeciętnej osoby jest inwestowanie w fundusze indeksowe. Obejmują one akcje wielu spółek, co zmniejsza ryzyko, a także nie wymagają dużych inwestycji.