Jak się wzbogacić krok po kroku, czyli nauka oszczędzania

Nasze poglądy, dotyczące pieniędzy i bogactwa, zmieniają się stale przez całe nasze życie. Co ciekawe, bogaci są zawsze ci, którzy mają więcej od nas, a biedni – ci którzy nie dysponują równie dużym majątkiem, jak my. Jednym więc wystarczy interesujące zajęcie i dwa-trzy tysiące na rękę, są natomiast ludzie którzy swobodnie wydają miliony miesięcznie i nadal chcą więcej. Zastanawiasz się jak być tacy jak oni? Przeczytaj te porady przygotowane przez doradców finansowych z Krakowa.

Sposobów na osiągnięcie niezależności finansowej znajdziemy we współczesnym świecie bardzo wiele: od dochodów pasywnych z Internetu, aż po operowanie patentami, tantiemami i grę na giełdzie. Niemniej, w każdym wypadku naszym celem powinno być osiągnięcie takiego stanu, kiedy to miesięczny wzrost wartości naszych aktywów będzie równy naszym miesięcznym wydatkom.

Już tłumaczę. Załóżmy, że masz dwa mieszkania, jedno w centrum, w którym mieszkasz, a drugie na obrzeżach, które wynajmujesz. Jeśli nadal chcesz inwestować w nieruchomości i dzięki nim osiągnąć niezależność finansową, wartość łączna czynszu, który otrzymujesz i wzrost wartości obu mieszkań, muszą się równać sumie, którą miesięcznie wydajesz. W ten sposób twój majątek będzie stale taki sam, będziesz mógł więc żyć nie pracując.

Naturalnie, większości z nas taki stan nigdy nie będzie dany, niemniej jednak niezależność finansową, czyli bogactwo, można również osiągnąć poprzez oszczędzanie.

Nauka oszczędzania, czyli jak się wzbogacić krok po kroku
Nauka oszczędzania, czyli jak się wzbogacić krok po kroku

Mimo że wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że odkładając tą magiczną sumę 10 procent dochodów, wkrótce będziemy mogli pozwalać sobie na coraz więcej, a jeśli do tego zainteresujemy się różnymi formami inwestowania, bogactwo pojawi się naprawdę szybko.

Faktem jest, że każdy może się przyzwyczaić do życia za 90 procent swojej pensji, wystarczy zapomnieć o tych 10 procentach. Tak czy inaczej, załóżmy że Twoje 10 procent, to 250 zł, co jest kwotą całkiem realną dla każdego z nas.

Łatwo policzyć, że daje nam to 3000 zł rocznie. Korzystając z danych statystycznych wśród funduszy inwestycyjnych oraz samodzielnych inwestorów giełdowych, możemy łatwo odczytać, że najbardziej prawdopodobny zysk z zainwestowanych 3000, będzie wynosił 10 do 20 procent rocznie.

Korzystając z tych danych możemy wyciągnąć wniosek, że skrupulatnie oszczędzając, a jednocześnie rozsądnie inwestując, wartość naszych oszczędności będzie rosła nie liniowo, ale wykładniczo, wobec tego bogaci staniemy się relatywnie szybko.

Powiesz pewnie, że gdyby to było takie proste, to wszyscy by tak robili. Masz rację, nie jest to wcale proste, ale nie ze względu złożoności i skomplikowania samej formuły oszczędzania i inwestowania. Trudno jest wygrać ze swoją psychiką, która będzie Cię przekonywać, że te oszczędności są Ci zupełnie niepotrzebne.

Nic bardziej mylnego, dwa akapity temu przekonałeś się, że można przejść na emeryturę przed emeryturą i przestać pracować o wiele wcześnie, trzeba tylko umiejętnie obchodzić się z pieniędzmi. Zdaję sobie sprawę, że większość z nas nie ma pojęcia, na czym mogłaby oszczędzić, co wcale nie oznacza że nie ma zbędnych wydatków.

Jeśli tylko uświadomisz sobie, jak łatwo jest osiągnąć finansowy sukces dzięki oszczędzaniu relatywnie niewielkiej kwoty, będzie Ci łatwiej, a wkrótce przekonasz się, że jesteś na progu bogactwa.

Dodatkowe źródła dochodu

Z pewnością może to zabrzmieć banalnie, ale jednym z najprostszych sposobów na szybsze wzbogacenie jest uzyskanie dodatkowych źródeł dochodu. Tutaj można postawić na pełną dowolność. Może to być dodatkowa praca na etacie, dodatkowe drobne zlecenia bądź dochód pasywny.

O ile z dwie pierwsze pozycje nie powinny stanowić większej trudności, wystarczy zapoznać się z lokalnymi ogłoszeniami, a następnie wybrać propozycję, która odpowiada nam zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym, tak w przypadku dochodu pasywnego mogą pojawić się większe trudności.

W sieci można znaleźć obecnie niezliczoną ilość propozycji biznesowych, które w zamyśle mają nam zagwarantować dochód pasywny. Jednak część z nich można wykluczyć już na starcie, ponieważ ich uruchomienie wymaga od nas wysokich nakładów inwestycyjnych, inne stanowią złudne piramidy finansowe, które zwykle obiecują więcej, niż są w stanie realnie zagwarantować. Kolejne zaś wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

Warto przy tym pamiętać, że dążąc do bogactwa musimy stale podnosić sobie poprzeczkę. Jeśli obecnie nie dysponujesz umiejętnościami, które umożliwią Ci zarabianie pasywne, warto się zastanowić, co można zrobić aby to zmienić. XXI wiek daje nam ogromne możliwości. Wiedza jest na wyciągnięcie ręki, a stając się ekspertem w danej dziedzinie łatwiej będzie nam pomnażać majątek, dzieląc się know-how.

Kontrola wydatków kluczem do sukcesu

To że oszczędzanie jest konieczne do osiągnięcia bogactwa po krótce wspomniano powyżej. Jednak jest to na tyle istotny element procesu, że warto go szerzej omówić. Aby oszczędności mogły się stale powiększać należy nie tylko skupiać się na odkładaniu określonej kwoty, ale dodatkowo wprowadzić w swoim życiu stałe zmiany, które pozwolą ograniczyć dodatkowe koszty. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w polskich realiach odkładanie nawet niewielkich sum z comiesięcznej pensji może się okazać dla wielu niemożliwe.

O ile cięcie kosztów na niektórych płaszczyznach jest niemal niemożliwe, tak są obszary, które stanowią swego rodzaju fanaberię. Oczywiście nie chodzi tu o całkowitą rezygnację z drobnych przyjemności jak wyjście do kina czy na kolację, a jedynie o zminimalizowanie ich częstotliwości.

Aby określić wydatki, których ponoszenie nie jest niezbędne warto przynajmniej przez jeden miesiąc prowadzić skrupulatną, domową księgowość. Zapisując każdy wydatek będzie można w prosty sposób wychwycić te obszary, na które przeznaczamy nieadekwatnie dużo środków. Mogą to być szkodliwe nałogi czy nadmierna potrzeba zakupów. Często dopiero wówczas, gdy dokładnie prześledzimy domowe przepływy pieniężne uświadamiamy sobie, jak dużo środków przeznaczamy na sprawy niemal całkowicie nieistotne. Ich wykluczenie bądź zminimalizowanie pozwoli zachować w portfelu dodatkowe środki, które następnie właściwie inwestowane mogą stanowić dodatkowy dochód pasywny.

Pomnażaj majątek

Nie jest możliwe wzbogacenie się bez ciągłego pomnażania majątku. Jednak podstawową zasadą bogacenia się jest to, by nie inwestować pieniędzy, których ewentualna strata będzie się wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli więc uda nam się odłożyć odpowiednią ilość środków, stanowiącą swego rodzaju bufor bezpieczeństwa, wówczas każdą kolejną nadwyżkę można śmiało pomnażać.

Chcesz się wzbogacić? Pamiętaj aby pomnażać swój majątek!
Chcesz się wzbogacić? Pamiętaj aby pomnażać swój majątek!

Co szczególnie istotne w obecnych, pandemicznych czasach inwestowanie na lokatach nie przyniesie spektakularnych korzyści, choć z pewnością będzie dobrym krokiem do przodu. Dążąc do osiągnięcia szybkiego bogactwa należy tworzyć grunt do różnorodnych dochodów. Jednym z nich jest ww. dochód pasywny. Kolejnym ze sposobów jest inwestowanie w produkty finansowe czy otworzenie własnego biznesu. Dla osiągnięcia pełni sukcesu należy pamiętać przede wszystkim o wytrwałości i sumienności. Posiadając dwa pewne źródła dochodu należy się skupić na utworzeniu trzeciego, a następnie kolejnych, tak by po czasie, nasze pieniądze same na nas pracowały.

Nie zaciągaj długów

Jednym z częstszych powodów, dla którego nasz kapitał nie wzrasta jest nadmierne posiłkowanie się finansowaniem zewnętrznym. Niezależnie od tego, jak jest powód korzystania z zewnętrznych źródeł finansowych, czy jest to spowodowane nagłą koniecznością wymiany sprzętu AGD, czy chęcią wyjechania na egzotyczne wakacje, skutek zawsze będzie ten sam. Ograniczony budżet, przez okres wskazany w umowie kredytowej.

Pożyczki finansowe, jakkolwiek wydają się atrakcyjną formą radzenia sobie z przejściowymi trudnościami finansowymi, tak w niedalekiej przyszłości mogą spowodować więcej szkud niż pożytku. W skrajnych przypadkach przyczyniając się do pogłębiającej się spirali zadłużenia, z której wyjść może być bardzo trudno.

Aby zminimalizować konieczność posiłkowania się zewnętrznymi finansowani konieczne jest zadbanie o zbudowanie odpowiedniej poduszki finansowej. Jest to część niezależna od stałych oszczędności, która powinna zapewnić wsparcie w przypadku nagłych okoliczności, takich jak utrata pracy czy choroba.

Jeśli jednak pojawią się okoliczności, w których niezbędne będzie uzyskanie dodatkowych środków warto w pierwszej kolejności posiłkować się pomocą bliskich, którzy w przypadku niewysokich kwot z pewnością odstąpią od naliczania odsetek od pożyczonych środków.

Dodatni stan majątku netto

Ostatnim, choć nie mniej istotnym punktem na drodze do osiągnięcia bogactwa jest wartość majątku netto. Może nam się wydawać, że już osiągnęliśmy upragnione bogactwo, do czasu gdy przejdziemy do określenia wartości naszego majątku.

Wartość majątku netto, w przypadku finansów prywatnych to nic innego, jak wartość posiadanego majątku, pomniejszona o sumę wszystkich zobowiązań, za pomocą których ten majątek finansujemy. Tym samym inaczej należy oceniać bogactwo osoby, która dysponuje mieszkaniem o wartości 100 tys. zł zakupionym ze środków własnych, a inaczej osobę, która posiada dom i luksusowy samochód o łącznej wartości 200 tys. zł sfinansowane kredytem, którego łączna wartość wynosi 150 tys. zł.

W pierwszej kolejności, dążąc do osiągnięcia bogactwa należy w pierwszej kolejności oszacować stan majątku prywatnego, a następnie, gdy jego wartość okaże się ujemna, bądź też posiadane zobowiązania znacząco uszczuplają posiadany majątek należy przystąpić do niwelowania zadłużenia.

W tym celu z pewnością pomocne okażą się wcześniejsze wskazówki. Warto również na bieżąco analizować poziom wydatków, aby móc wyłapać te elementy, które można usprawnić, tak by możliwie jak najszybciej pozbyć się dodatkowego obciążenia budżetu, jakim są raty dla pożyczkodawców. Wcześniejsza spłata zobowiązań nie tylko w niedalekiej przyszłości pozwoli zyskać dodatkowe środki do inwestycji, ale przede wszystkim wiązać się będzie ze zwrotem części prowizji pobranej przez bank.

Droga do osiągnięcia bogactwa może się wydawać zawiła i niemal całkowicie nierealna do osiągnięcia. Warto jednak pamiętać, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wszak na świecie już teraz mamy 36 mln milionerów. Z pewnością nie wszyscy oni wywodzą się z bogatych rodzin. Gro tych osób do swojego bogactwa dochodziło krok po kroku, z odpowiednią dozą samodyscypliny, starając się stale przekraczać własne granice. Istotnym jest, aby w tym procesie nie poddawać się ponieważ tylko dzięki wytrwałości możliwe będzie osiągnięcie założonego celu.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!

One thought on “Jak się wzbogacić krok po kroku, czyli nauka oszczędzania

  • 7 stycznia 2021 o 14:27
    Permalink

    W dzisiejszych czasach jest ogrom darmowych materiałów na YouTubie, polecam 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.