Bardzo niska świadomość tematyki finansowej w Polsce

Wiedza o finansach jest bardzo niska pośród Polaków. Nie bez powodu wciąż tak wiele osób daje się nabierać na rzekomo tanie pożyczki, w sklepach kompletnie nie analizujemy promocji, a prawie połowa badanych nie ma pojęcia o tym, że wynagrodzenie netto to kwota, jaką dostajemy do ręki, a nie jaką zarabiamy na papierze.

Debet, kredyty i oszczędzanie to słabe punkty

Badanie dotyczyło wielu obszarów związanych z finansami, ale niepokojące jest chociażby to, że mnóstwo osób nie ma pojęcia czym jest debet na koncie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie wskaźniki należy brać pod uwagę przy braniu kredytu, choć z drugiej strony mamy świadomość, że patrzenie na samo oprocentowanie to za mało, aby poznać wszystkie koszty tego zobowiązania finansowego. Z drugiej jednak strony ogromna część osób nie ma pojęcia o tym, że umowę kredytu można rozwiązać bez konsekwencji w przeciągu 14 dni od momentu jej zawarcia. Problemy związane są także z wyliczaniem kosztów oszczędzania na lokatach. O ile potrafimy wyliczyć sobie zysk po określonym czasie, tak sporo osób nie potrafi obliczyć jaki będzie „podatek Belki” dla konkretnej lokaty.

Bardzo niska świadomość tematyki finansowej w Polsce
Bardzo niska świadomość tematyki finansowej w Polsce

Czytaj więcej: Doradca kredytowy – kim jest i jak dzięki niemu zarobić kilkadziesiąt tyś. zł

Dajemy się oszukiwać w sklepie

Kolejna niepokojąca kwestia dotyczy promocji w marketach i różnego rodzaju większych sklepach. Zaskakująco duża część badanych jest świecie przekonana o tym, że kupowanie wielopaków zawsze się opłaca, a jak wiadomo w rzeczywistości to często tylko chwyty marketingowe. Wiedza związana z finansami, oszczędzaniem czy pożyczkami jest niestety w Polsce wciąż dość niska. Najlepszą wiedzą oraz rozsądkiem wykazują się paradoksalnie osoby starsze, które często kilka razy zastanowią się poważnie zanim podejmą konkretną decyzję.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!