Praca w branży IT – jakich zarobków można oczekiwać?

Płace w branży informatycznej należą do jednych z najwyższych wynagrodzeń na rynku pracy. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć kilka ogłoszeń o pracę na ogólnodostępnych portalach. Jakich zarobków można oczekiwać w IT? Oto krótka analiza.

Praca w branży IT - jakich zarobków można oczekiwać?
Praca w branży IT – jakich zarobków można oczekiwać?

Od czego zależą zarobki w IT?

Wynagrodzenia osób, zatrudnionych w sektorze IT, utrzymują się na wysokim poziomie, a jednocześnie są one bardzo zróżnicowane. Różnica pomiędzy najniższą a najwyższą pensją wynosi od 20 000 zł do 30 000 zł brutto miesięcznie! Wysokość zarobków w IT zależy od wielu czynników, takich jak: zakres posiadanych kompetencji, zadania na danym stanowisku czy nawet wielkość i lokalizacja firmy. Najmniej w branży informatycznej zarabiają ci, którzy dopiero rozwijają swoją markę, czyli dopiero zaczynają i są na etapie zdobywania klientów lub otrzymują zatrudnienie na stanowisku juniora.

Różnica poziomu wynagrodzeń w IT wiąże się też m.in. z długością stażu zawodowego pracowników. Najlepiej zarabiającą grupę tworzą doświadczeni specjaliści najwyższego szczebla. Takie osoby pełnią zwykle samodzielne i bardzo odpowiedzialne funkcje, a zakres ich obowiązków jest rozbudowany. Często współpracują z firmami niezależnie, w ramach umów B2B.

Ile wynoszą przeciętne zarobki specjalistów w IT?

Wysokiej klasy eksperci, zatrudnieni na stanowiskach seniorskich, otrzymują wynagrodzenia znacznie przekraczające pułap średniej krajowej. Mediana zarobków IT managerów, senior developerów i cloud inżynierów wynosi około 18 000 zł – 25 000 zł brutto miesięcznie. Ostateczny poziom pensji zależy również od rodzaju umowy, wysokości premii uznaniowych i indywidualnych ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Znajdź pracę w branży IT i nie martw się o swoje finanse!

Gdy przyjrzysz się ogłoszeniom o pracę, adresowanym do specjalistów IT, zauważysz, że firmy podają stawki miesięczne lub godzinowe. Jak wynika z ogłoszeń o pracę, godzina konsultacji ze specjalistą IT kosztuje firmy średnio od 170 zł do 200 zł brutto. Podana stawka rośnie oczywiście proporcjonalnie wraz ze wskaźnikami inflacji i zakresem prowadzonych prac.

Zarobki osób początkujących w branży IT

A ile zarabiają osoby, które dopiero zaczynają pracę w firmach lub działach IT? Pensje juniorów nie utrzymują się na jednakowym poziomie. Najmniej zarabiają stażyści i praktykanci, zatrudnieni na próbę w strukturach przedsiębiorstw. Wynagrodzenia nowicjuszy rzadko zaczynają się jednak od najniższych kwot typu 3 000 zł czy 4 000 zł brutto. Rokujący programiści i pozostały personel IT może liczyć na pobory wysokości średniej płacy krajowej (ponad 6 000 zł brutto miesięcznie).

Atrakcyjne oferty pracy w IT czekają na Ciebie

Początkujący informatycy i programiści, zatrudnieni na podstawie umów o pracę lub umów zleceń, mają szansę na szybki awans. Już po kilku latach pracy w zawodzie juniorzy otrzymują liczne premie i pną się po szczeblach kariery, uzyskując pensję powyżej 10 000 zł brutto. Najwyższe zarobki wśród początkujących pracowników IT mają zwykle osoby, działające na własny rachunek.

Podsumowanie

Praca w branży informatycznej może przynieść bardzo wysokie wynagrodzenie. Najlepiej zarabiający specjaliści miesięcznie uzyskują ponad 30 000 zł przychodu. Osoby początkujące niekiedy mogą liczyć na zarobki rzędu 7000 zł brutto na miesiąc. Oczywiście najwięcej w branży zarabiają specjaliści, często są to też osoby pracujący na własny rachunek na zasadzie umowy B2B. Ponadto praca w IT często oznacza także możliwość uzyskania dodatków pozapłacowych i premii, których wysokość jest ustalana indywidualnie.

Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/praca-dla-scrum-mastera-jak-selekcjonowac-oferty

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!