Jaką rolę mają ochraniacze na łokcie w sportach walki?
Sztuki walki dziś są na tyle rozpowszechnione i dostępne dla każdego, że znacząco zwiększa się liczba osób podejmujących trud ich nauki. Sporty walki są ciekawe, do tego angażują do pracy całe ciało, uczą refleksu, ale i wymagają myślenia oraz podejmowania decyzji. Wiążą się przy tym z ryzykiem kontuzji, w tym w obrębie stawu łokciowego. Jaką zatem rolę spełniają ochraniacze na łokcie w sportach walki? Dlaczego warto z nich korzystać?
Ochraniacze na łokcie – podstawowe funkcje
W sportach walki korzysta się z rozmaitych technik oraz ciosów zadawanych m.in. łokciami. Wybór akcesorium, jakimi są ochraniacze na łokcie to zatem konieczność, by uniknąć bolesnych i trudnych w leczeniu kontuzji.
Staw łokciowy łączy ramię z przedramieniem. Jego budowa jest dość złożona, są tu współpracujące ze sobą stawy oraz więzadła, a poszczególne mięśnie odpowiadają za możliwość wykonywania ruchu w stawie łokciowym. Ciosy zadawane łokciami, gdy nie są one właściwie chronione, mogą zatem przysporzyć bolesnych kontuzji, wymagających trudnego i długotrwałego leczenia oraz rehabilitacji.
Ochraniacze stawów łokciowych – zabezpieczenie podczas treningu
Stosując ochraniacze stawów łokciowych można liczyć na maksymalne zabezpieczenie podczas treningów sztuk walki. Ochronę zyskują zarówno cały staw łokciowy, jak i okoliczne tkanki. Ryzyko ewentualnych urazów czy kontuzji powstających podczas wyprowadzanych ciosów zostaje zminimalizowane.
Zabezpieczenie stawu łokciowego jest możliwe dzięki budowie ochraniacza na łokieć. Zazwyczaj jest tu gruba warstwa pianki ochronnej, która amortyzuje i chroni podczas uderzeń. Ponadto akcesorium to odpowiada za stabilizację pracy w stawie, w trakcie wykonywania treningu. Ochraniacz, który bazuje na mieszance z poliestru i bawełny odpowiada także za utrzymanie stałej temperatury w stawie łokciowym.
Ściągacze elastyczne na łokcie – kiedy warto je wybrać?
Ściągacze elastyczne na łokcie są niezwykle przydatne nie tylko podczas treningów sztuk walki. Zaleca się ich stosowanie także w innych sportach kontaktowych, w których istnieje duże ryzyko powstania urazu bądź doznania kontuzji. Sprawdzają się w treningach crossfit, ale i zaleca się ich używanie podczas ćwiczeń, które wiążą się z dużym obciążeniem stawów łokciowych.
Jak wybrać odpowiedni rozmiar ochraniacza
Aby zagwarantować sobie należyte zabezpieczenie stawów łokciowych należy dobrać ochraniacze w odpowiednim rozmiarze. Ułatwieniem są zazwyczaj dostępne na stronach producentów bądź w sklepach internetowych tabele rozmiarów. Do wyboru rozmiaru ochraniacza na łokieć potrzebne są pomiary obwodów ręki: nad łokciem oraz pod łokciem.
Należy przy tym pamiętać, że im ciaśniejszy ochraniacz, tym większy docisk w stawie łokciowym oraz mniejsza ruchomość. Ochraniacze powstają jednak z elastycznych materiałów, co oznacza możliwość rozciągnięcia w znacznym stopniu w stosunku do stanu spoczynku.
Ściągacz na łokieć musi dobrze przylegać, aby właściwie chronić staw oraz okoliczne struktury, jednocześnie nie może być on zbyt ciasny, bo nie zagwarantuje odpowiedniej ruchomości oraz komfortu poruszania ręką. Prawidłowy dobór rozmiaru ma zatem ogromne znaczenie dla efektywności i bezpieczeństwa podejmowanych treningów sportów walki.