Front-end developer – jak nim zostać i jakie umiejętności są niezbędne?

Front-end developer to specjalista zajmujący się zewnętrznym wyglądem strony internetowej lub aplikacji, dba o jej przejrzystość dla użytkowników. Efekty zadań wykonywanych przez front-end developera wpływają na zadowolenie klienta, a to z kolei przekłada się na sukces całego zespołu. Jakie zatem umiejętności i kompetencje są potrzebne, by zostać front-end developerem? Sprawdźmy!

Front-end developer – jak nim zostać i jakie umiejętności są niezbędne?
Front-end developer – jak nim zostać i jakie umiejętności są niezbędne?

Czym dokładnie zajmuje się front-end developer?

Najprościej mówiąc, front-end to widoczna część strony internetowej lub aplikacji, czyli ta, która widoczna jest dla każdego użytkownika. Front-endowi nieodłącznie towarzyszy tak zwany back-end, związany z danymi wprowadzanymi przez użytkowników. Praca front-end developera ma istotne znaczenie, gdyż wywiera wizualne wrażenia na użytkownikach. Można powiedzieć, że zadania front-end developera umiejscowione są pomiędzy programistą a grafikiem strony. Dba on o to, by strona była przejrzysta, czytelna i funkcjonalna dla osób z niej korzystających. Dotyczy to między innymi: całego menu, układu tekstów, grafik, wszystkich przycisków i formularzy.

Interesuje Cię praca IT w Bydgoszczy? Na theprotocol.it znajdziesz wiele propozycji od pracodawców, którzy oferują zdobycie cennego doświadczenia, stabilną, pełną wyzwań pracę, a także satysfakcjonujące wynagrodzenie!

Jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby otrzymać pracę jako front-end developer?

Wyższe wykształcenie informatyczne jest mile widziane w przypadku aplikacji na stanowisko front-end developera, jednak nie jest to warunek konieczny. Liczy się tutaj doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz kompetencje miękkie. Szansę mają osoby, które wcześniej pracowały w innych branżach i chciałyby rozpocząć swoją przygodę w branży IT. Osoba pragnąca podjąć pracę jako front-end developer powinna mieć ukończony kurs programistyczny z certyfikatem. Liczy się także staż, praktyka oraz realizowane wcześniej projekty. Jeśli rekrutacja prowadzona jest na stanowiska juniorskie, a kandydat nie może pochwalić się kilkuletnim stażem pracy – dużym plusem w aplikacji będzie posiadanie portfolio, zawierającego na przykład projekty wykonane hobbystycznie. Pozwoli to na ocenę potencjalnemu pracodawcy umiejętności i wiedzy kandydata.

Chcesz znaleźć stałą i satysfakcjonującą pracę w Bydgoszczy? Zajrzyj na Pracuj.pl!

Jakie umiejętności niezbędne są w pracy front-end developera?

Najważniejsza rzecz, jaką powinien znać front-end developer to języki programowania, przede wszystkim: HTML, CSS oraz JavaScript. Ważne także, aby umieć wykorzystywać je w praktyce. Bardzo przydatna na tym stanowisku jest także znajomość języka angielskiego. Front-end developer musi wykazywać się chęcią ciągłego rozwoju. W branży IT wszelkie innowacje i funkcje wprowadzane są na bieżąco w błyskawicznym tempie. Front-end developer powinien brać udział w wielu kursach doszkalających, zdobywać certyfikaty, by lepiej i efektywniej wykonywać swoje obowiązki i wspierać cały zespół. 

Praca na tym stanowisku wiąże się z wieloma zadaniami, które trzeba wykonać indywidualne, jednak wymaga to również stałego kontaktu z pozostałymi członkami zespołu, z programistami i grafikami. Niezbędna w tym przypadku będzie komunikacja, asertywność i umiejętność pracy zespołowej. Ponadto front-end developer powinien wykazywać się kreatywnością, umiejętnością logicznego i analitycznego myślenia. Liczy się także dobra organizacja pracy, odporność na stres oraz pracę pod presją czasu, a także wysokie poczucie estetyki.

Jak zatem widać praca na stanowisku front-end developera dedykowana jest osobom o konkretnej wiedzy i umiejętnościach. Jeśli i Ty jesteś nią zainteresowany, to nie czekaj, zacznij edukację i rozwój już dziś!

Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/jak-sztuczna-inteligencja-zmieni-rekrutacje-w-it

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!