Jak uprawiać zioła w domu i ogrodzie?

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę ziół w swoich przydomowych ogródkach, ale także w domach. Co ważne, nie trzeba wcale dysponować dużą ilością miejsca, aby je posadzić.

Wystarczy w zupełności nawet niewielki ogródek. Zioła doskonale rosną także w doniczkach, można je więc trzymać na kuchennym parapecie. Stanowią one nie tylko zdrowy i smaczny dodatek wielu dań, ale są także świetną ozdobą wnętrza.

Uprawia ziół w ogrodzie

Decydując się na uprawę ziół w ogrodzie, musimy pamiętać, że w większości uwielbiają one słońce. Pewne odmiany tolerują także trochę cienia, a więc można obok nich posadzić rośliny nieco wyższe. Do wyboru mamy zioła jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Zakupić je możemy w sklepach ogrodniczych, ale również przez Internet. To jakie rośliny wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od naszych preferencji. Warto posadzić zwłaszcza te, najchętniej przez nas wybierane do dań. Wśród popularnych ziół wymienić możemy: rumianek, kolendra, majeranek, koper, trybula, szczypiorek, pietruszka, mięta, bazylia, oregano, szałwia, lubczyk, tymianek, melisa, kminek, lawenda. Zioła jednoroczne najlepiej posadzić wprost do gruntu w połowie maja, kiedy nie występują już przymrozki. Jeśli chodzi o rośliny dwuletnie i wieloletnie, poleca się je wysiewać we wrześniu, lub też sadzić wiosną czy jesienią.

Jak uprawiać zioła w domu i ogrodzie?
Jak uprawiać zioła w domu i ogrodzie?

Jak pielęgnować zioła w ogrodzie?

Zioła należy przede wszystkim podlewać, nie potrzebują one dużej ilości wody, jednak należy im ją dostarczać regularnie. Intensywnego podlewania wymaga jedynie szczypiorek, czosnek, pietruszka i kminek. Najlepiej wykonać ten zabieg przedpołudniem, gdyż wtedy promienie słońca nie są jeszcze tak mocne. Dobrą porą jest również wieczór. Gleba powinna być co jakiś czas spulchniania, aby dobrze wchłaniała wodę. Miejsce, gdzie rosną zioła, musi być również na bieżąco odchwaszczane.

Uprawa ziół w domu

Zioła można nie tylko z sukcesem uprawiać w każdym ogrodzie, ale także w domu. Jeśli nie posiadamy żadnej zielonej przestrzeni, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zasadzili ulubione zioła w doniczkach. Większość gatunków nadaje się do uprawy w pojemnikach. Co ważne, należy im wybrać odpowiednie stanowisko. Powinno być one zlokalizowane najlepiej na parapecie, jednakże nie w bezpośrednim słońcu. Może być to parapet ustawiony na wschód czy zachód. Zioła nie mogą znajdować się w zbyt ciasnym miejscu, gdzie nie jest możliwa właściwa cyrkulacja powietrza. Mogą znajdować się nad grzejnikami. Do ich uprawy możemy wybrać doniczkę glinianą czy plastikową, najważniejsze jest to, aby miały dziurkę odpływową w dnie. Dobrym rozwiązaniem są dekoracyjne pojemniki na zioła. Często wybierane są wazony, składające się z dwóch pojemników. W tym na dole wlewana jest woda, natomiast w górnym rośnie zioło. Rośliny nawilżane są przez parę wodną. Uprawa ziół na parapecie czy na balkonie jest doskonałym sposobem na zapewnienie sobie zawsze świeżych ziół, do których mamy stały dostęp. Nie trzeba mieć do tego wcale swojego własnego ogródka. Rośliny w doniczkach można dowolnie przemieszczać, co ważne są one świetnym elementem dekoracyjnym wnętrza. W okresie letnim można je przenieść na balkon czy taras.

W jaki sposób uprawiać zioła w domu?

Zioła można wysiewać lub też zakupić gotowe już rozsady ziół. Dostępne są one między innymi w sklepach spożywczych. Do uprawy warto wybrać ziemie do kwiatów. Nasiona wsypujemy na głębokość 2-3 centymetry. Ziemia powinna być stale wilgotna. Przed zasianiem należy ją delikatnie zwilżyć. Później wystarczy jedynie doglądać rośliny i zapewnić im wystarczającą ilość wody, aby móc się cieszyć z ich smaku przez cały rok.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!