Masaż relaksacyjny – dobry sposób na relaks dla ciała i ducha
Masaż bez wątpienia jest najprzyjemniejszą i najbardziej popularną metodą zabiegów. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się masaże lecznicze, które miały na celu ulżyć w bólu czy podnieść sprawność całego ciała.
Sytuacja ta się nieco zmieniła, kiedy do gabinetów wprowadzono masaż relaksacyjny. Obecnie stale rośnie zainteresowanie tym rodzajem masażu. Takie usługi świadczą nie tylko gabinety fizjoterapeutyczne, ale również salony SPA oraz salony kosmetyczne.
Masaż relaksacyjny – rodzaje
Najbardziej popularne masaże relaksacyjne:
- masaż klasyczny relaksacyjny – jest delikatniejszy niż standardowy klasyczny masaż. Unika się gwałtownych ruchów i mocnego docisku. Masaż klasyczny relaksacyjny najczęściej dotyczy całego ciała. Ten rodzaj masażu poprawia krążenie krwi, wspomaga dotlenienie komórek oraz poprawia elastyczność mięśni i jędrność skóry. Uspokaja i wycisza, wpływa rozluźniająco na mięśnie.
- masaż stemplami ziołowymi – masaż wykonywany jest za pomocą stempli wykonanych według tajskiej receptury. W stemplach znajduje się mieszanka kurkumy, trawy cytrynowej, kafiru i kamfory. Takie stemple są najbardziej popularne i używane do masażu od wieków. Większość gabinetów decyduje się też na stosowanie innych mieszanek ziół, które również korzystnie wpływają na rozluźnienie i relaks całego ciała. Masażysta używając rozgrzanych stempli zaczyna od delikatnego ucisku, a wraz ze zmniejszeniem się temperatury stempli, zwiększa moc masażu. Ten rodzaj masażu odpowiedni jest dla osób, które mają bóle mięśni oraz uczucie chronicznego zmęczenia.
- masaż gorącymi kamieniami – masażysta układa rozgrzane kamienie na ciele w punktach zgodnych z czakrami, czyli ośrodkami energii w ciele. Po chwili przesuwa kamienie wzdłuż meridianów, które są kanałami energetycznymi. Masaż uspokaja, pozwala wypocząć oraz odblokowuje przepływ energii w ciele.
- masaż aromaterapeutyczny – największą rolę w tym masażu odgrywa zapach, który unosząc się w powietrzu podczas masażu pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Najczęściej stosuje się olejek lawendowy, jaśminowy lub pomarańczowy. Olejki dobierane są według upodobań pacjenta.
- masaż czekoladowy – masaż z użyciem kremu czekoladowego lub czekoladowego olejku do masażu. Jest to połączenie masażu klasycznego z masażem aromaterapeutycznym. W powietrzu unosi się zapach kakao, który poprawia nastrój, zwiększając produkcję endorfin. Krem czekoladowy działa pozytywnie na skórę, pozostawiając ją przez długi czas gładką i nawilżoną.
- masaż relaksacyjny dla kobiet w ciąży – masaż pomaga odciążyć odcinek lędźwiowo-krzyżowy i szyjny, który podczas ciąży narażony jest na duże obciążenie. Masaż polega na delikatnym ucisku, poprawia krążenie i relaksuje.
Każdy z tych masaży odbywa się poprzez uciskanie, ugniatanie ciała najczęściej z użyciem oliwki lub innego „śliskiego” produktu, który ułatwia masaż i pozytywnie wpływa na skórę pacjenta. W gabinecie podczas masażu włączona jest przyjemna, relaksacyjna muzyka, która pomaga nam uspokoić myśli.
Masaż relaksacyjny – wskazania i przeciwskazania
Głównym zadaniem masażu relaksującego jest pomoc w regeneracji i odprężeniu. Masaż relaksacyjny obejmuje nie tylko sferę fizyczną, ale również sferę psychosomatyczną. Masaż relaksacyjny to tylko ogólna nazwa pod kryje się wiele różnorodnych masaży.
Nie jest masażem leczniczym, dlatego nie istnieją konkretne wskazania do przeprowadzenia takiego masażu. Może z niego skorzystać w zasadzie każda zdrowa osoba, która czuje się zmęczona, spięta i chce odpocząć. Wybierając konkretny rodzaj masażu relaksacyjnego warto dopytać o przeciwwskazania, ponieważ niektóre rodzaje masażu wykluczają osoby z hemofilią, problemami z krążeniem czy kobiety w ciąży. Masaż relaksacyjny jest dobry dla osób w każdy wieku. Podczas masażu relaksacyjnego możemy się wyciszyć, uspokoić, a nawet zasnąć. Po masażu mięśnie są rozluźnione a „myśli” i głowa spokojna.