Panele akustyczne – rodzaje i zastosowanie

Fale dźwiękowe są to drgania powietrza, które po napotkaniu na przeszkodę, zostają częściowo pochłonięte lub odbite przez nią. Skutkiem tego są rzeczy takie jak echo lub pogłos w danym pomieszczeniu. Wystąpienie tych zjawisk, oznacza słabą adaptację akustyczną danego miejsca. Aby uzyskać jak najlepszy dźwięk w pomieszczeniu, stosuje się panele akustyczne. W poniższym artykule wytłumaczymy Ci, czym one są oraz jakie mają zastosowanie.

W jakim celu stosuje się panele akustyczne?

Panele akustyczne mają wiele różnych zastosowań. Najczęściej stosuje się je do wygłuszenia pomieszczenia, dzięki czemu usuwa się niechciane pogłosy. Panele te mają swoje zastosowanie w wielu profesjonalnych oraz domowych studiach nagrań. Akustyka domowego studia nagrań nie powinna znacznie odbiegać od tego co znajdziemy u profesjonalistów. Dzięki temu możemy być pewni, że wokal, który nagraliśmy, posiada odpowiednio wysoką jakość. Warto wspomnieć o tym, że dyfuzory akustyczne mogą poprawić brzmienie każdego mikrofonu. 

Panele akustyczne - rodzaje i zastosowanie
Panele akustyczne – rodzaje i zastosowanie

Dlaczego inwestycja w panele akustyczne jest tak ważna?

Element ten jest często ignorowany przez osoby projektujące swoje studio nagrań. Najczęściej skupiają się oni na dobrym mikrofonie oraz interfejsie audio. Nie jest to nic nowego, że lepszy mikrofon poprawi jakość dźwięku. Niestety miejsce, w którym będzie się znajdował może wpłynąć na to, czy będą dobiegać do niego niechciane dźwięki. Ratunkiem w przypadku takiej sytuacji są panele akustyczne. Ich zastosowanie ma na celu poprawę akustyki w danym pomieszczeniu. Mają one zastosowanie wyciszające oraz tłumiące. Często stosuje się je w połączeniu z bass trapami

Zakup kilku paneli oraz umieszczenie ich na ścianach oraz suficie, może być krokiem milowym jeżeli chodzi o poprawę akustyki pomieszczenia. Nawet jeśli posiadasz wysokiej jakości interfejs audio połączony z drogim mikrofonem, warto zastanowić się nad tym, co stanowi podstawę w twoim pomieszczeniu. Panele akustyczne powinny być pierwszą rzeczą, którą zakupisz do swojego domowego studia. Wybierając panele, powinieneś zastanowić się jaki rodzaj jest Ci potrzebny. Jednymi z bardziej popularnych są dyfuzory akustyczne. Są one zaprojektowane w celu efektywnego rozpraszania fal dźwiękowych, które odbijają się od ścian oraz sufity. Stosując je, możesz liczyć na znaczną redukcję pogłosu oraz echa. Najważniejsze jest jednak poprawienie ogólnej akustyki pomieszczenia, dzięki czemu audio, nagrane w pomieszczeniu brzmi znacznie lepiej. Dyfuzory Bluetone są wykonane z naturalnego drewna, dzięki czemu możesz liczyć na dużo wyższą skuteczność oraz brzmienie.

Dlaczego warto zainwestować w dobre panele akustyczne w domowym studiu nagrań?
Dlaczego warto zainwestować w dobre panele akustyczne w domowym studiu nagrań?

Czym różnią się poszczególne panele akustyczne?

Na rynku można wyróżnić wiele rodzajów paneli akustycznych. Jednym z nich jest absorber akustyczny, który stosuje się w studiach nagrań lub kinach domowych. Ich największym atutem jest pochłanianie szerokiego pasma częstotliwości. Jest to działanie inne w porównaniu do bass trapów, które skupiają się tylko na jednym z pasm. Jednym z absorberów jest np. Grand Absorber. Ma on swoje zastosowanie podczas adaptacji akustycznej pomieszczeń odsłuchowych. Rama tego panela została wykonana z jesionu, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wytrzyma wiele lat. Panel ten został odpowiednio polakierowany oraz zabezpieczony bejcą. 

Na rynku można spotkać również panele hybrydowe. Mają one swoje zastosowanie podczas akustyki kina domowego. Ich zadaniem jest odpowiednie izolowanie oraz redukowanie pogłosu połączone z ładnym wyglądem. Często można zobaczyć je jako element dekoracyjny wnętrza. Jednym z produktów tego typu jest Slat Abfuser. Jego wyjątkowy wygląd może stanowić urozmaicenie w danym pomieszczeniu. Panel ten zapewnia bardzo dobre warunku odsłuchowe oraz nie tłumi nadmiernie danego pomieszczenia. Będzie to świetny wybór dla osób, które cenią sobie ładny wygląd oraz funkcjonalność.

Czasem zdarza się tak, że nasz budżet nie pozwala na pełną adaptację akustyczną pomieszczenia. Najczęściej dzieje się tak, gdy praktykujemy home recording. Dużo tańszym sposobem oraz skutecznym sposobem na poprawę jakości wokalu jest zastosowanie parawanu akustycznego. Jest on przeznaczony stricte do nagrywania głosu i nie ma niestety zastosowania podczas odsłuchu. Jego zadaniem jest pochłonięcie wokalu, tak aby ten nie odbił się od ścian. Wybierając parawan akustyczny powinieneś kierować się tym, jakie panele akustyczne zostały zastosowane. Produktem, którym warto się zainteresować jest np. Vocal Screen. Jest to składany parawan, który ma za zadanie oddzielić mikrofon od ścian lub innych powierzchni. Zmniejsza on pogłos oraz pomaga w eliminacji zniekształceń nagrywanego dźwięku. Dzięki temu możesz liczyć na poprawę jakości nagrań. 

Akustyka studia domowego – od czego zacząć?

Kino domowe staje się coraz bardziej popularne w mieszkaniach oraz domach. Wydając wiele pieniędzy na dobrej jakości nagłośnienie, powinieneś pomyśleć o zastosowaniu paneli akustycznych. To dzięki nim będziesz mógł znacznie poprawić brzmienie podczas każdego seansu, a co najważniejsze – wykorzystasz w pełni możliwości twojego sprzętu audio. 

Montaż paneli akustycznych powinieneś wykonać w strategicznych miejscach. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który ustali, gdzie w twoim pomieszczeniu znajdują się punkty wczesnych odbić. Zadaniem tych miejsc jest odbicie fal dźwiękowych tak, aby następnie trafiły one do twoich uszu. Często powoduje to niepotrzebny pogłos oraz echo. Aby zniwelować to zjawisko, warto w tych miejscach zamontować panele akustyczne. Warto wspomnieć o możliwości samodzielnego znalezienia punktów pierwszego odbicia. Możesz zastosować metodę na tzw. lusterko. Według teorii kąt poddania fali jest równy z kątem odbicia. Jak dobrze wiesz, fale świetlne to również fale. Aby wykonać metodę lusterkową, warto poprosić drugą osobę o pomoc. Musi ona usiąść w miejscu odsłuchowym, kiedy druga osoba będzie przesuwać się przy ścianie trzymając lusterko w ręku. Jeżeli osoba siedząca w miejscu odsłuchowym zauważy odbicie kolumn w lusterku, można wnioskować, że w tym miejscu znajduje się punkt wczesnego odbicia. Oznacza to, że to właśnie tutaj należy zamontować panel akustyczny. 

Dlaczego adaptacja akustyczna jest rzeczą, o której warto pomyśleć?

Jak już wspomnieliśmy, to od adaptacji akustycznej zależy, czy sprzęt, który posiadamy będzie mógł pokazać swoje pełne możliwości. Dotyczy to nie tylko mikrofonów, a również głośników i innych urządzeń odsłuchowych. Często, zamiast wydawać pieniądze na nowy mikrofon lub interfejs audio, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości panele akustycznebass trapy oraz dyfuzory akustyczne. Ich zakup może być kamieniem milowym w rozwoju naszego studia nagrań. Jeżeli jednak nie posiadasz budżetu na zakup paneli akustycznych lub interesuje Cię tylko nagrywanie domowych wokali, możesz zainteresować się zakupem parawanu akustycznego. Ekrany akustyczne wszelkiego rodzaju będą wręcz idealne do nagrywania dźwięku w domowym studiu. W przypadku adaptacji akustycznej pomieszczenia, które przeznaczysz na kino domowe, nie musisz montować paneli na całej powierzchni ściany. Wystarczy, jeżeli znajdziesz punkty wstępnych odbić i zamontujesz panele tam. 

Jak widać powodów, dla których warto zaadaptować pomieszczenie akustycznie jest wiele. Największą zaletą takiego działania jest jednak znaczne poprawienie jakości wokalu, izolacja pomieszczenia oraz poprawienie właściwości odsłuchowych. Panele akustyczne warto wykorzystać nie tylko w studiu, a również w pomieszczeniu, które ma służyć do rozrywki. Nieważne, czy będzie to pokój przeznaczony do oglądania filmów, czy miejsce, w którym będziesz słuchał muzyki. Panele akustyczne w każdym z przypadków poprawią twoje doznania.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!