Jak należy przechowywać broń myśliwską?
Właściciel broni myśliwskiej nie może przechowywać jej w dowolnym miejscu domu. Prowadziłoby to do licznych zagrożeń. Do sprzętu mogłyby dostać się przykładowo dzieci lub osoby niebezpieczne. Przechowywanie powinno być zgodne z prawem, a więc z zasadami szczególnego bezpieczeństwa. Jak poprawnie przechowywać broń myśliwską?
Przechowywanie broni w kontekście prawa
Przechowywanie broni i zasady z tym związane są ściśle regulowane przez prawo. Jest ono dość uniwersalne, jeśli chodzi o jej konkretny rodzaj. Broń myśliwska jest tu traktowana na równych zasadach co np. zaawansowany pistolet. Regulacje zawarte są w ustawie o broni oraz amunicji, która pochodzi jeszcze z 1999 roku. Doprecyzowanie zasad nastąpiło za sprawą rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 2014 roku. Wypisane są tam szczegółowe informacje o przechowywaniu, ewidencjonowaniu i noszeniu broni i amunicji, w tym myśliwskiej.
Jak przechowywać bezpiecznie broń?
Broń myśliwska zgodnie z prawem musi być przetrzymywana w szafie typu S1 lub w magazynach broni. Te drugie dotyczą najczęściej służb zorganizowanych, takich jak wojsko czy policja, a więc rzadko łączą się z myślistwem. W przypadku własności prywatnej najlepszym sposobem przechowywania jest szafa typu S1. Jej budowa jest ściśle określana przez normy. Wykonana jest najczęściej ze specjalnej stali konstrukcyjnej, a grubość zewnętrznego pancerza musi wynosić około 3 milimetry.
Zgodnie z zasadami prawa zabezpieczeniu podlega również amunicja do broni myśliwskiej. Musi być ona przechowywana w specjalnych pojemnikach. Muszą być tak wykonane, żeby niemożliwe było uderzenie w spłonkę naboju. Amunicji nie należy ponadto przechowywać w magazynkach nabojowych. Należy za każdym razem odłożyć ją w bezpieczne miejsce.
Przetrzymywanie amunicji często jest kwestionowane przez myśliwych i często dochodzi w tym momencie do sporów. Należy jednak pamiętać, że
,3. Należy pamiętać, żeby amunicję trzymać jak najdalej od dzieci, najlepiej na wysokich szafach. Należy też pamiętać, żeby zawsze wyjmować amunicję przy wyjściu z domu. Załadowana strzelba już nieraz była powodem wielkich rodzinnych tragedii.
Jaka szafa najlepiej sprawdzi się do przechowywania?
Przy kupowaniu szafy należy pamiętać, że broń myśliwska jest zazwyczaj długa. Osiągać może nawet półtora metra. Może nie wystarczyć tutaj zwykły sejf jak w przypadku broni krótkiej. Kniejówki, sztucery i strzelby wymagają więc długiej szafy, która przy okazji posiada dodatkowo zabezpieczenia. Najlepiej, gdy są to specjalne zamki cyfrowe. Mogą być również szyfrowe, kluczowe lub elektroniczne. Niektóre szafy posiadają nawet opcję technologicznego systemu alarmowego, ale znacznie zwiększa to koszt całości.
Przy zakupie należy uwzględnić ilość sztuk broni myśliwskiej, którą się posiada. Istnieją szafy, które przetrzymują jedną strzelbę oraz takie, gdzie zmieści się ich kilkanaście. W przypadku posiadania jednej broni lepiej sprawić sobie wersję na trzy sztuki. Cenowo są one podobne, a nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się dodatkowa ilość miejsca. Niektóre szafy posiadają specjalne skrytki, gdzie można przetrzymywać również amunicję. Mniej istotny jest sam design i estetyka szafy, zwłaszcza jeśli jest przetrzymywana w piwnicy czy na strychu. W przypadku umieszczania jej np. w przedpokoju warto jednak zadbać o jej ładny wygląd, który powinien dostosować się do reszty pomieszczenia. Szafę typu S1 najczęściej można kupić w formie białej lub czarnej, ale można na zamówienie kupić szafę drewnianą, specjalnie zabezpieczoną.