The Million Dollar Homepage, czyli jak zarobić milion w internecie

Reklamę produktów i usług można dzisiaj spotkać praktycznie na każdym kroku. Kryją się pod różnymi postaciami, w miarę upływu czasu coraz bardziej niewidocznymi, docierającymi do nas podświadomie. Najczęstszym narzędziem wykorzystywanym przez przedsiębiorców jest w dzisiejszych czasach Internet. Dzięki niemu producent jest w stanie dotrzeć do ogromnej liczby osób, czego nie mógłby osiągnąć stosując jedynie tradycyjne metody. W dobie powstawania Internetu ludzie dopiero odkrywali jego możliwości, nierzadko eksperymentując z niewiarygodnymi pomysłami. Piętnaście lat temu Alex Tew wykorzystał połączenie reklamy z Internetem, w wyniku czego udało mu się osiągnąć zyski w wysokości miliona dolarów.

The Million Dollar Homepage – http://www.milliondollarhomepage.com/ to strona internetowa założona w 2005 roku, której głównym celem było zebranie funduszy na szkołę autora. Główna jej część zawiera obszar, którego wymiary stanowią 1000×1000 pikseli. Podzielony on został na mniejsze pola 10×10 pikseli, a każde z nich zostało wystawione na sprzedaż w cenie jednego dolara amerykańskiego za jeden piksel. Nabywca przesyłał do autora reklamowy slogan, grafikę i adres URL, który miał przekierować potencjalnego klienta na pożądaną stronę. Ostatnie 1000 pikseli zostało wystawione na sprzedaż na eBayu, w wyniku czego obecnie wszystkie miejsca są zapełnione, a cel strony został osiągnięty. 

The Million Dollar Homepage szybko stało się sławne nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie. Piksele wykupiły między innymi takie firmy jak: Panda Software, Orange, The Times, producenci Wal-Mart: The High Cost of Low Price, British Schools Karting Championship, Schiffer Publishing, Rhapsody, Book of Cool i wiele innych. Nie zabrakło również małych prywatnych przedsiębiorstw oraz portali randkowych. 

The Million Dollar Homepage
The Million Dollar Homepage

Kilka słów o autorze i powstaniu pomysłu 

Autorem The Million Dollar Homepage jest Alex Tew. W wieku 21 lat zamierzał rozpocząć trzyletnią szkołę na kierunku zarządzania biznesem, nie chciał jednak zaciągać ryzykownej pożyczki. Za jeden rok nauki Alex musiałby zapłacić 7000 funtów, co zdecydowanie przerastało możliwości finansowe jego rodziców. Rozpoczął poszukiwania szybkiego dorobku, który pozwoliłby mu na dalszą naukę bez pobierania kredytu na resztę życia. Wykorzystał więc wciąż rozwijający się Internet.

Pomysł powstał wieczorem, przed pójściem spać. Na początku Alex wypisał sobie wszystkie konieczne dla nietypowego sposobu cechy. Na tym jednak zakończył swoje planowanie, ponieważ jak wspomniał “pomysł sam wpadł mu do głowy”. Alex Tew był świadomy tego, jak bardzo nieszablonowy jest jego projekt. I to właśnie z tego powodu postanowił zainwestować 50 dolarów, które przeznaczył na założenie witryny i opłacenie hostingu. Był przekonany, że nieprzeciętna inicjatywa przyciągnie wielu ludzi. I tak się w rzeczywistości stało. 

Ciekawym faktem jest, że strona przyniosła zyski w wysokości ponad miliona dolarów opierając się głównie na jednej funkcji piksela. Sama witryna jest pustym katalogiem, natomiast nie przeszkodziło to w zdobyciu zainteresowania mediów i osiągnięciu popularności.

Koniec końców Alex Tew zrezygnował ze studiów biznesowych, a w 2008 roku założył firmę zajmującą się agregacją Internetu i mediami społecznościowymi.

Historia The Million Dollar Homepage

Strona została założona w sierpniu 2005 roku. Można to również stwierdzić bez tej informacji – cały design prezentuje charakterystyczny styl prezentowany przez początki Internetu. Jedyną niepasującą częścią do reszty jest obecnie znaczek Twittera, znajdujący się w lewym górnym rogu.

Początkowo piksele były kupowane przez bliskich Alexa, którzy chcieli wspomóc go finansowo. W miarę upływu czasu informacja o The Million Dollar Homepage rozprzestrzeniała się po nieznajomych, najpierw przez pocztę pantoflową, by po jakimś czasie ukazać się w BBC. Artykuł prasowy w BBC pojawił się po pierwszym tysiącu dolarów, który wpłynął na konto autora dzięki kupowanym pikselom. 

Reklamodawcy rozpoczęli między sobą rywalizację, która toczyła się o jak największą ilość miejsca wykupionego na reklamę. To również im przynosiło zyski – jeden z nabywców niecałych dwudziestu tysięcy pochwalił się kilkukrotnym wzrostem oglądalności jego strony. Powiedział również, że klientela znacznie się powiększyła, dzięki czemu zyski poszybowały w górę. Nierzadko również nie chodziło jedynie o reklamę – kupując piksele, ludzie zachowali “własny kawałek historii” Internetu.

Zainteresowanie mediów The Million Dollar Homepage pozwoliło na sprzedaż całego miliona pikseli w niecałe trzy miesiące. Strona zyskała przychylność nie tylko dużych amerykańskich firm, ale również małych przedsiębiorców z różnych zakątków świata. Ostatnie 1000 pikseli zostało wystawione na aukcję na eBayu, z powodu ogromnego zainteresowania nimi. W związku z tym autor nie tylko osiągnął swój cel, ale znacznie go przekroczył – ostateczny dochód wyniósł bowiem 1 037 100 dolarów amerykańskich.

Nie tylko media zainteresowały się The Million Dollar Homepage. Strona na krótko przed sprzedażą ostatniego 1000 pikseli padła ofiarą hakerów. Wysyłali oni już wcześniej groźby ataku mailem pod warunkiem przesłania określonej sumy pieniędzy. Alex Tew ostatecznie zignorował wszystkie ostrzeżenia, mimo ciągłego wzrostu wysokości okupu. W wyniku działania hakerów, którzy zalali stronę drastyczną ilością maili i ruchu, strona została zawieszona dla oglądających na około tydzień. Serwer hosta natychmiast zaktualizował system bezpieczeństwa i dogłębnie sprawdził oprogramowanie, które zatrzymało działalność strony. Do zbadania ataku i próby wymuszenia zostało powołane nawet Federalne Biuro Śledcze. Podejrzewano wówczas, że hakerzy pochodzą z Rosji.

Wygląd i funkcja strony pozostaje niezmienna od piętnastu lat. Wciąż użytkownicy Internetu mają dostęp do wszystkich wykupionych pikseli, a co za tym idzie, adresów URL przekazanych przez nabywców. W większości przypadków jednak stały się one nieaktualne, prawdopodobnie na skutek zmiany linku lub usunięcia strony. Po najechaniu i kliknięciu w taki piksel zostajemy przekierowani na stronę z błędem 404. 

Mimo, że strona ma już kilkanaście lat stażu, wciąż jest popularna. Co prawda nie osiąga już takich zasięgów jak w trakcie swojego powstawania, niemniej jednak ludzie wciąż tworzą o niej artykuły i interesują się osobą Alexa Tew, autora The Million Dollar Homepage.

Strony pokrewne The Million Dollar Homepage

Po sukcesie The Million Dollar Homepage wiele stron próbowało go powtórzyć. Najbliższą projektowi Alexa jest strona Ten Thousand Dollar Homepage, która miała przynieść zyski w postaci dziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich. Poza nią stworzono wiele podobnych witryn, nie są one jednak łatwe do wyszukania, z powodu ogromnej popularności The Million Dollar Homepage – to właśnie ta strona jako pierwsza wyświetla się w wyszukiwarce nawet po wpisaniu adresów innych stron podobnych do TMDH. 

Żadna z nich nie osiągnęła jednak tak dużego dochodu oraz popularności, jak dzieło Alexa Tewa. Ze względu na nieprzeciętność pomysłu, niemożliwym jest jego powtórzenie na taką skalę. Nowe projekty nie były już tak samo atrakcyjne jak The Million Dollar Homepage, która wywołała niemałe zainteresowanie nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również między zwykłymi użytkownikami Internetu.

Oczywiście sprzedaż pikseli wciąż jest jednym z narzędzi, które wykorzystuje się przy współpracy z reklamodawcami. W większości przypadków nie płacą oni jednak za jeden piksel, a umowy są bardziej złożone i skondensowane. Zazwyczaj nabywca wykupuje określone miejsce, którego cena jest uzależniona od lokalizacji na stronie. Także płatność za reklamę nie jest jednorazowa, a uzgadniana między właścicielem strony i przedsiębiorcą. 

Powtórzenie sukcesu Alexa Tewa jest praktycznie niemożliwe. Ten pomysł na szybki dorobek został już wykorzystany. Niemniej Internet jest bardzo wdzięcznym źródłem dochodu, a jego użytkownicy na pewno z chęcią zainteresują się kolejnymi inicjatywami. 

Jaki związek ma The Million Dollar Homepage oraz nasz portal wealth4living? 

Jako ciekawostkę chcielibyśmy Was poinformować iż nasz portal oraz nasi partnerzy z magazynu internetowego Venus and Mars od niemal 25 lat znajdujemy się na The Million Dollar Homepage. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego niesamowitego projektu i po części wpisać się na zawsze w kawałek historii internetu. Poniżej przedstawiamy grafikę, gdzie możecie nas znaleźć na omawianej stronie.

The Million Dollar Homepage
Portal wealth4living.net na The Million Dollar Homepage

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!