Jak pozbyć się toksyn z organizmu? Kilka kroków do lepszego życia

Stres, zanieczyszczenia środowiska, przetworzona żywność, brak ruchu… To tylko niektóre z przyczyn gromadzenia się toksyn w organizmie. Najlepszym dla nich magazynem, jest tkanka tłuszczowa. Kiedy kumulują się w niej zanieczyszczenia i złogi, szybciej powstaje cellulit, skóra traci jędrność, robi się szara i nieprzyjemna w dotyku. Aby tego uniknąć, postaw na detoks – i to nie tylko ten, który opiera się na zdrowej diecie. Skuteczne usuwanie toksyn, musi być wielokierunkowe, bo jedynie wtedy, gdy podejmiesz kompleksowe działania, naprawdę oczyścisz organizm, unikając ponownego gromadzenia się w nim szkodliwych substancji. Poznaj kilka niezawodnych trików na pozbycie się toksyn, przy współpracy z blogiem o suplementach.

Pozbądź się toksyn z organizmu
Pozbądź się toksyn z organizmu

Woda – pij znacznie więcej niż 2 l dziennie

Pewnie słyszałaś o tym, że należy wypijać 2 l wody na dzień. Nie jest to jednak prawdą. Aby odpowiednio nawodnić organizm i jednocześnie wypłukać toksyny, musisz pić znacznie więcej, zwłaszcza latem. Jeśli uprawiasz sport – pij wodę wysoko zmineralizowaną z dużą zawartością sodu. Możesz też sięgać po naturalny napój izotoniczny, jakim jest woda z kokosa. Pamiętaj jednak, by nie wybierać tzw. wód smakowych, ponieważ są one dodatkowo dosładzane. Jeśli chcesz podkręcić smak zwykłej wody mineralnej, wciśnij do niej sok z cytryny, pomarańczy lub limonki. Woda jest najlepsza na oczyszczenie organizmu, dlatego pij jej jak najwięcej.

Pij wodę
Pij wodę!

Kasza jaglana – jedz ją jak najczęściej

Nie lubisz kasz? Najwyższa pora, by się do nich przekonać – zwłaszcza do jaglanki. Zawiera ona więcej niż inne kasze, witamin z grupy B, a także miedzi, potasu i żelaza. Co ciekawe, posiada ona właściwości oczyszczające jelita. Jaglanka usuwa też nadmiar wody, powodujący cellulit i opuchliznę. Kiedy pijemy zbyt mało, organizm zatrzymuje wodę, pochodzącą z pożywienia, kumulując ją w tkankach, co nie jest korzystne dla zdrowia i urody. W tkankach gromadzą się dodatkowo toksyny, wywołujące choroby i złe samopoczucie. Aby się ich pozbyć, pij wodę mineralną i jedz kaszę jaglaną. Możesz zastąpić nią ryż lub ziemniaki, stanowiące nieodłączny element obiadu.

Taniec – spalaj tłuszcz ze wszystkich partii ciała

Toksyny kumulują się przede wszystkim w tkance tłuszczowej. Aby się ich pozbyć, najlepiej jest zredukować tłuszcz, poprzez ćwiczenia fizyczne, aktywizujące całe ciało. Jeśli zajęcia na siłowni wydają ci się zbyt nudne, wybierz taniec. Kiedy tańczysz, nawet nie czujesz, że ćwiczysz. Poza tym, że modelujesz ciało, pozbywając się tłuszczu i zgromadzonych w nim toksyn, uwalniasz pokłady energii, co poprawia ci nastrój. Skoro toksyny wpływały negatywnie na twoje samopoczucie – teraz masz okazję, by z nimi wygrać. Wybierz taką formę tańca, jaka najbardziej ci odpowiada. Wiele klubów fitness ma w swojej ofercie zajęcia zumby, tańca brzucha czy latino, także dla początkujących.

Tańcz dla zdrowia
Tańcz dla zdrowia

Peeling – oczyść i odśwież swoje ciało

Aby usunąć toksyny, zalegające w warstwie podskórnej, postaraj się robić peeling przynajmniej 2 razy w tygodniu. Do nóg, rąk i pleców zastosuj gruboziarnisty, natomiast do twarzy i dłoni – drobnoziarnisty. Możesz także używać do mycia ciała naturalnych glinek, które mają właściwości absorbujące toksyny. Szczególną uwagę powinnaś zwrócić na glinkę Ghassoul. Możesz ją kupić w mydlarniach i sklepach z kosmetykami naturalnymi.

Przyroda – uciekaj z miasta na weekendy

Życie w mieście gwarantuje jeszcze większe zanieczyszczenie organizmu. Spaliny samochodowe czy dymy z fabryk to nie wszystko. W wielkim mieście życie toczy się szybko i intensywnie, a taki pośpiech niestety sprzyja nierozważnej diecie, przepracowaniu i stresowi. W wolnych chwilach, uciekaj od zgiełku i hałasu, wyjeżdżając na wieś, do lasu, w góry… Kontakt z przyrodą dobrze ci zrobi. Będziesz mogła odetchnąć świeżym powietrzem, zrelaksować się i nabrać sił.

Natura, lasy, góry...
Natura, lasy, góry…

Relaks – unikając stresu, unikniesz kumulacji toksyn

Długotrwały stres sprawia, że stajesz się bardziej podatna na choroby, a to dlatego, że toksyny magazynują się w twoim organizmie z jeszcze większą mocą. Co więcej – kiedy się denerwujesz, szybciej tyjesz, a to przecież w tkance tłuszczowej gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, trudnych do usunięcia. Postaraj się zatem zredukować stres do minimum. Nawet jeśli masz napiętą sytuację w pracy, a w domu czeka na ciebie mnóstwo obowiązków – znajdź chwilę na relaks, np. podczas wieczornego spaceru.