Konta osobiste a konta firmowe, porównanie
Wśród produktów bankowych jedną z zasadniczych ich grup są konta bankowe. Wśród nich wyróżniamy konta osobiste oraz konta instytucjonalne czyli firmowe.
Pierwszy rodzaj kont, to jest konta osobiste skierowane są do indywidualnych odbiorców. Ich zasadniczym przeznaczeniem jest gromadzenie i przechowywanie środków pieniężnych na osób indywidualnych. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się internetowe konta osobiste, takie jak na przykład konto ing direct, które pozwalają na bardzo tanie oraz szybkie i wygodne zarządzenie środkami zgromadzonymi na rachunku.
Generalnie każdy zatrudniony jest zobowiązany do posiadania rachunku bieżącego w banku, na które wypłacane jest wynagrodzenie. Konta osobiste zasadniczo służą zatem do otrzymywania wynagrodzenia za pracę. Obok jednak tej funkcji pełnią one również inne zadanie. Można je opisać jako formę dokonywania wszelkiego rodzaju rozliczeń za pośrednictwem takiego konta. Rozliczenia te mogą mieć charakter opłacania rachunków, przelewania rat kredytowych oraz wielu innych czynności, jak chociażby doładowywanie kont telefonów komórkowych.
Inną specyfikę posiadają konta instytucjonalne, czyli konta firmowe. Ich odbiorcami są zasadniczo przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek posiadania rachunków bieżących i za ich pośrednictwem dokonywania wszelkiego rodzaju rozliczeń ze swymi kontrahentami. Każda firma ma obowiązek posiadania konta bankowego przy pomocy którego rozlicza się także z urzędami. O ile więc osoba fizyczna teoretycznie może się obejść bez konta w banku, to firma musi taki rachunek posiadać od samego początku prowadzenia działalności.
W przypadku kont firmowych swobodny dostęp do bankowości elektronicznej jest prawdopodobnie jeszcze ważniejszy aniżeli w przypadku konta osobistego. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności przedsiębiorca może w ciągu miesiąca dokonywać znacznie większej liczby przelewów i innych transakcji w porównaniu z rachunkiem osobistym. Osoby prowadzące własną działalność z reguły więcej uwagi będą zwracały na jakość oraz bezpieczeństwo usług bankowych niż na samą tylko cenę. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że samo bezpieczeństwo naszego rachunku zależy w dużym stopniu od zdrowego rozsądku użytkownika.