Niezbędne narzędzia, które powinien posiadać każdy użytkownik roweru

Wiele osób korzysta z rowerów. Ten dwukołowy pojazd jest bardzo pożytecznym środkiem transportu, gdyż poruszając się rowerem otrzymujemy wiele korzyści. Możemy przemieszczać się nim jadąc do pracy, czy na weekendową wycieczkę. Szczególnie przydaje się w zatłoczonych miastach, gdzie szybko i sprawnie przemkniemy wśród zakorkowanych ulic. Oprócz tego jazda rowerem przynosi wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

Jednakże przemieszczając się rowerem na co dzień, może natrafić się sytuacja awaryjna, która będzie wymagać drobnego serwisu. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, z którymi takie przypadki nie będą nam straszne, bowiem większość napraw możemy wykonać sami. W sklepach czy w Internecie możemy znaleźć multum narzędzi czy gadżetów usprawniających jazdę i użytkowanie naszego dwukołowca. Poniżej znajduje się lista narzędzi, w które zdecydowanie warto się wyposażyć:

Pompka rowerowa

Jeżdżąc rowerem, kluczowym czynnikiem wpływającym na komfort podróżowania, jest właściwe ciśnienie w oponach. Warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje pompek. Mianowicie, w garażu dobrze jest mieć pompkę stacjonarną, która pozwoli szybko i sprawnie napompować powietrze do kół. Jednakże takie pompki zazwyczaj są sporych gabarytów, a wybierając się w trasę musimy mieć możliwość przymocowania jej do roweru. W takim przypadku należy kupić mniejszą pompkę ręczną, przyczepianą najczęściej do ramy roweru. Takie rozwiązanie pozwoli nam „dołożyć” trochę ciśnienia w oponach, gdy będziemy już w trasie. 

Sprawdź także: narzędzia warsztatowe!

Zapasowa dętka lub łatki do naprawy dętek

Kiedy złapiemy przysłowiowego „laczka” w trasie, najprawdopodobniej będziemy musieli wymienić dętkę. W takim przypadku dobrze jest mieć zapasową w plecaku. Podczas wymiany przydatne będą również klucze, pozwalające na wygodne zdejmowanie opony z felgi. Nie zawsze konieczna będzie wymiana całej dętki. Czasami wystarczy nalepić tzw. łatkę, która skutecznie załata uszkodzoną dętkę i pozwoli na kontynuowanie podróży.

Klucze imbusowe, płaskie, wkrętaki

Klucze imbusowe to najpopularniejszy rodzaj kluczy, które wykorzystamy przy naprawie czy regulacji rowerów. Kompletując zestaw, warto zaopatrzyć się w komplet imbusów od 2 do 6 mm. Jest to bowiem najczęściej wykorzystywany przedział w rowerach.

Z kolei w starszych rowerach częstym sposobem łączenia elementów były śruby odkręcane kluczami płaskimi. Kupując takie klucze również opłaca się zaopatrzyć w cały komplet, gdyż jest taniej. Ponadto dobrze będzie kupić klucze dwustronne czyli płasko-oczkowe. To drugie rozwiązanie pozwoli na precyzyjne odkręcenie śruby, bez ryzyka jej uszkodzenia. 

Oprócz wyżej wymienionych kluczy często przydatne są również wkrętaki, które swoje zastosowanie odnajdą przy montażu takich akcesoriów jak lampki, licznik, czy uchwyt na bidon.

Multitool

Jest to mały gadżet, który w jakimś stopniu scala opcje wymienione powyżej. Multitoola bez problemu umieścimy nawet w kieszeni. Warto rozważyć wybór narzędzia z przeznaczeniem do roweru, który będzie posiadał kilka kluczy imbusowych. Jeżeli nie chcemy wozić ze sobą saszetki zawierającej każdy klucz z osobna, powinniśmy rozważyć zakup multitoola. Z pewnością uratuje on nasz rower w przypadku awarii w trasie.

Dodatkowe narzędzia

Oprócz wyżej wymienionych pozycji, możemy zaopatrzyć nasz warsztat w dodatkowe narzędzia, które w mniejszym lub większym stopniu ułatwią nam naprawy rowerów. Są to np. imadełko do skuwania łańcucha czy klucz do szprych. Niektóre podzespoły, np. mechanizm korbowy czy hamulce tarczowe do napraw wymagają także specjalnych kluczy. 

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!