Jak tanio podróżować? Sprawdź nasze sposoby!

Odkrywanie nieznanych zakątków świata wbrew pozorom wcale nie musi kosztować wiele, a już na pewno nie musisz wygrać na loterii, aby podróżować po obcych krajach – o tyle, o ile wiesz jak tanio podróżować. Aby pomóc Ci w zdobywaniu wiedzy na ten temat, zebraliśmy w jednym poradniku kilka wypróbowanych i przetestowanych wskazówek, które również i Tobie pomogą zaplanować wakacje, nawet jeśli zmagasz się z ograniczonym budżetem.

Najlepszy sposób na tanie podróżowanie powinno zacząć się od solidnego planowania!

Jasne, że spontaniczne podróże są świetne, jeśli możesz sobie na to pozwolić. Jednak zwykle jest to niemożliwe, jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem. W takich okolicznościach pierwszą rzeczą do zrobienia jest zrobienie solidnego planu. Nie chodzi jednak o to, by trzymać się napiętego, godzinnego planu podróży, ale chodzi o to, że powinieneś przynajmniej orientować się, jak długo będziesz spędzać w każdym mieście lub kraju, i znać trasę, którą będziesz mieć do przebycia. Jeśli chcesz wiedzieć jak podróżować tanio zapamiętaj, że im mniej przypadkowych decyzji, tym mniej również nie nieoczekiwanych wydatki, zwłaszcza, że loty i zakwaterowanie rezerwowane w ostatniej chwili są często znacznie droższe niż wtedy, gdybyś zorganizował wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem.

Tanie podróżowanie powinno zacząć się od solidnego planowania!
Tanie podróżowanie powinno zacząć się od solidnego planowania!

Jak podróżować tanio? Ciesz się wakacjami poza sezonem!

To znaczy, że powinieneś unikać wycieczek w czasie wakacji szkolnych, bo to czas, kiedy branża turystyczna podnosi ceny, aby skorzystać na rodzinach, które mogą podróżować tylko w tych określonych miesiącach. Aby mądrze zorganizować takie tanie podróżowanie w pierwszej kolejności dowiedz się, kiedy najlepiej odwiedzić planowane miejsce docelowe, a następnie podróżuj tuż przed lub zaraz po tych ramach czasowych. W ten sposób w dalszym ciągu nadal możesz liczyć na naprawdę świetną podróż, ale być może słońce nie będzie świeciło tak mocno – choć dla niektórych turystów może to być atutem. Co więcej, hotele i linie lotnicze zwykle decydują się w tych okresach obniżyć ceny, aby przyciągnąć klientów poza sezonem.

Zakwaterowanie a budżet na wakacje

Jeśli chodzi o sprawdzone sposoby na tanie podróżowanie, jednym z najlepszych jest mądry wybór zakwaterowania. To znaczy – zamień drogie apartamenty hotelowe na pokoje wieloosobowe w hostelach, gdyż niesie to następujące zalety:

  • dzielenie się pokojem w naturalny sposób zmniejsza koszty, 
  • wspólne pokoje dają możliwość poznania nowych ludzi.

Innymi świetnymi alternatywami są strony internetowe, na których po prostu rezerwujesz wolny pokój w domu lub mieszkaniu lokalnej osoby. Niemalże zawsze obniży to cenę o połowę i pozwoli Ci uzyskać autentyczny obraz prawdziwego życia w danym miejscu na świecie. Potraktuj swojego gospodarza jako własnego, osobistego przewodnika, wypełnionego poufnymi wskazówkami dotyczącymi najlepszych restauracji i atrakcji turystycznych w tej okolicy.

Zakwaterowanie a budżet na wakacje
Zakwaterowanie a budżet na wakacje

Możesz nawet zatrzymać się u rodziny, czy znajomych. Docieraj do osób, które znasz lub planuj wycieczkę do miejsca, w którym mieszka dawno zaginiony kuzyn lub szkolny przyjaciel – może to zabrać Cię do miejsc, o których nigdy wcześniej nie pomyślałeś w kontekście podróżowania, ale przyniosą Ci piękne wspomnienia i doświadczenie podróżnicze.

Podróżowanie za grosze – Twój bagaż też ma znaczenie!
Wielu turystów o tym zapomina, ale to bardzo ważne, żeby upewnić się, iż wybierając się w podróż mieć ze sobą wszystko, czego potrzebujesz. To zwiększa szanse na podróżowanie za grosze, gdyż minimalizuje potrzebę robienia zakupów podczas wyjazdu (oprócz kilku pamiątek). 

Dlatego bez względu na to, dokąd się wybierasz, weź ze sobą bagaż, w którym na pewno znajdą się:

  • jedna para długich spodni, 
  • ciepła bluza z kapturem,
  • wodoodporna kurtka.

Jak tanio podróżować? Lataj mądrze!

Przede wszystkim w nawiązaniu do wcześniej wspomnianego planu – rezerwuj miejsce w samolocie z wyprzedzeniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o loty w obie strony. Brak pieniędzy za granicą bez gwarantowanego biletu do domu nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Linie lotnicze „zwalniają” swoje miejsca w samolocie z rocznym wyprzedzeniem, a im bliżej daty wylotu, tym można obserwować większy wzrost cen, zwłaszcza w ostatnim miesiącu przed planowanym wylotem.

Jak tanio podróżować? Lataj mądrze!
Jak tanio podróżować? Lataj mądrze!

Nie rzucaj się też na najbardziej oblegane terminy lotów, ale zamiast soboty wybierz na przykład podróż we wtorek. To właśnie jeden sekret tego, jak podróżować tanio – ceny podróży w środku tygodnia są niższe, ponieważ do lotów weekendowych dodawana jest premia. Poza tym środek tygodnia niesie dodatkowy atut – przy stanowiskach odpraw i kontroli bezpieczeństwa na lotnisku można liczyć na krótsze kolejki. Trzymaj się też klasy ekonomicznej. Pieniądze, które zaoszczędzisz na tanich miejscach, możesz przeznaczyć na jedzenie lub zakwaterowanie po dotarciu na miejsce. Tanie linie lotnicze sprawdzają się w przypadku krótkich lotów i regularnie mają najbardziej atrakcyjne oferty. Jeśli planujesz wyjazd weekendowy, postaraj się spakować lekki bagaż i używać tylko bagażu podręcznego, oszczędzając trochę pieniędzy na bagażu rejestrowanym.

Dariusz Kitowski

Witaj, jestem Dariusz Kitowski, ekonomista i copywriter. Moja strona wealth4living.net, stanowi połączenie moich dwóch pasji – finansów i pisania. Dzięki mojemu wykształceniu i ponad 20 letniemu doświadczeniu w zakresie ekonomii, dostarczam Wam wartościowych i przydatnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć świat inwestycji i zarządzania swoim budżetem, zarówno w domu, jak i w biznesie. Jako copywriter charakteryzuje mnie ciekawość świata, dlatego porady zdrowotne i lifestylowe będą dla Was równie przydatne w życiu codziennym. Zostawcie komentarz pod artykułem, jeśli konkretne tematy z ekonomii szczególnie Was interesują. Tworzę ten portal dla Was, dlatego Wasze zdanie ma dla mnie ogromne znaczenie!