Bankowość mobilna w Polsce niweluje placówki stacjonarne banków

Podane ostatnio przez Związek Banków Polskich oraz Niezależnych Doradców Finansowych wskazując, że w przeciągu ostatniego tylko roku przybyło użytkowników bankowości mobilnej i internetowej o ponad 1.7 miliona. To doskonały wręcz wynik, który wyraźnie pokazuje, że Polacy naprawdę przekonali się do takiej formy korzystania z usług bankowych. Nie trzeba wystawać w kolejkach w placówkach bankowych, ani nawet tracić czasu na to, aby tam dojść czy też dojechać dla zrobienia przelewu na kilkanaście złotych. Z drugiej jednak strony taka popularność bankowości mobilnej sprawia, że stopniowo likwidowane są kolejne stacjonarne oddziały banków. Tylko w czerwcu tego roku zlikwidowano łącznie 95 placówek, a pracę straciło z tego powodu prawie 300 osób.

Trend będzie się pogłębiał

Nie da się ukryć tego, że obecna likwidacja placówek stacjonarnych to tylko początek większego trendu, który prawdopodobnie wkrótce zacznie się pogłębiać. Na razie tylko nieliczne banki zdecydowały się na taki krok, ale z całą pewnością w przyszłości dołączą do nich kolejne, gdyż utrzymywanie coraz większej liczby placówek zwyczajnie przestaje być opłacalne. Ludzie nie jeżdżą już do banku zakładać lokat, wykonywać przelewów czy otwierać dodatkowych rachunków. Wyraźnie to widać w dużych miastach, gdzie w placówkach jak nigdy w większości przypadków jest całkiem pusto, a zdecydowana większość petentów to ludzie starsi, do których moda na bankowość mobilną nie dotarła i pewnie już nie dotrze.

Bankowość mobilna w Polsce niweluje placówki stacjonarne banków
Bankowość mobilna w Polsce niweluje placówki stacjonarne banków

Na pewno wszystkie placówki nie znikną

Z całą pewnością możemy być jednak pewni tego, że wszystkie placówki bankowe jeszcze długo nie znikną z naszej mapy. Po pierwsze banki będą swoje placówki zastępowały małymi punktami szybkiej obsługi, które będą znajdowały się w centrach handlowych. Na pewno zostanie także po kilkanaście większych placówek w miastach. Jak wynika z wielu danych statystycznych o ile większość załatwiamy przez internet, tak przy dużych kredytach wolimy jednak wybrać się do oddziału, a więc te długo będą jeszcze miały pracę.

One thought on “Bankowość mobilna w Polsce niweluje placówki stacjonarne banków

  • 7 stycznia 2021 o 14:19
    Permalink

    WBK nie dźwignął 😀

Możliwość komentowania została wyłączona.